Soud v Liberci potvrdil vinu v kauze nelegálního zabíjení tygrů a obchodování s jejich těly

Odvolací Krajský soud v Liberci v úterý potvrdil vinu dvou obžalovaných v kauze nelegálního zabíjení tygrů a obchodování s částmi jejich těl. Provozovateli zooparku v Doksech na Českolipsku a u Prahy Ludvíku Berouskovi soud zmírnil dvouletou podmínku na 18 měsíců, zkušební dobu mu zkrátil ze čtyř na tři roky a zrušil mu i peněžitý trest. Preparátoru Miloši Hrozínkovi soud potvrdil tříletý nepodmíněný trest.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ludvík Berousek (vlevo) u soudu v Liberci | Foto: Jiří Jelínek | Zdroj: Český rozhlas

Obžalovaní podle soudu těla zvířat nelegálně zpracovávali na masox nebo tygří víno žádané ve vietnamské komunitě. Odběratel produktů Vietnamec Xuan Vu-Le byl už dříve českolipským soudem potrestán dvouletou podmínkou, proti trestu se neodvolal. V jeho případě bylo rozhodnutí soudu pravomocné.

Preparátor i Berousek vinu odmítali a požadovali zrušení trestu, který jim uložil okresní soud. Proti úternímu rozhodnutí, které je pravomocné, mohou podat jako mimořádný opravný prostředek dovolání.

Přehrát

00:00 / 00:00

U soudního jednání byl redaktor Jiří Jelínek

V případě Berouska předseda odvolacího senátu Lukáš Korpas konstatoval, že se provozovateli zooparků nepodařila prokázat činnost v organizované skupině, která z jím dodaných tygrů a dalších chráněných zvířat připravovala a následně na černém trhu distribuovala produkty takzvané čínské medicíny.

Berousek od soudu odešel s podmíněným trestem zkráceným ze dvou let na 18 měsíců se zkušební dobou tři roky. Zároveň nebude muset platit pokutu ve výši zhruba 380 tisíc korun. Tyto peníze u něj policisté mimo jiné zabavili při domovní prohlídce v roce 2018, kdy celý případ vyšel na povrch.

Preparátorovi Hrozínkovi soud v nepřítomnosti potvrdil tříletý nepodmíněný trest. Hrozínek byl přitom důvodem, proč se odvolací řízení neustále odsouvalo. První stání bylo nařízené už v květnu 2020, Hrozínek se pokaždé na poslední chvíli ze zdravotních důvodů odvolal.

Podle otce Zdeňka Hrozínka, který ho v úterý u soudu zastupoval, má syn psychické potíže způsobené trestním stíháním a obecně tlakem, který je něj kladen. Soudce však zdůraznil, že se vícekrát trestaný Hrozínek jednání dopouštěl v podmínce, a polehčující okolnosti v jeho případě tedy chybí.

Kauza zabíjení tygrů 

Před velkým zátahem v preparátorské dílně ve Zbynech u Doks a v parcích Ludvíka Berouska v červenci 2018 policisté trojici zhruba dva roky sledovali a odposlouchávali.

Mezi důkazy byly nahrávky konverzací a záznamy, jak Hrozínek a Vu-Le zvířata porcují, vytváří z nich různé vývary nebo oddělují jejich zuby či drápy. Ty pak Vu-Le mimo jiné dodával do pražské Sapy.

Soud v České lípě pak vynesl rozsudek v červenci 2019. Liberecký odvolací soud se k většině původních závěrů soudkyně Lucie Homolkové na útrním jednání přiklonil.

Jiří Jelínek, Redakce ČRo Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme