Soud nerozpustil neparlamentní Dělnickou stranu

Nejvyšší správní soud dnes v Brně rozhodl, že krajně pravicová neparlamentní Dělnická strana může dál politicky pracovat. Zamítl tak návrh české vlády, aby soud Dělnickou stranu rozpustil. V odůvodnění návrhu bylo, že Dělnická strana zastřešuje extremisty a usiluje o likvidaci současného demokratického zřízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci Dělnické strany před Nejvyšším správním soudem | Zdroj: ČTK

Předseda senátu Vojtěch Šimíček přečetl zamítavý verdikt: "Nejvyšší správní soud rozhodl dnešního dne ve věci navrhovatelky, vlády České republiky, proti odpůrkyni, Dělnické straně, takto: Návrh na rozpuštění Dělnické strany se zamítá."

Podle zástupce ministerstva vnitra Václava Henycha strana rovněž se při svých akcích dopustila porušení shromažďovacího zákona: "Bylo konstatováno, že existuje systémové cílové prohlášení, které směřuje ke změně politického systému, nulové toleranci ve vztahu k činnosti politické strany nebo hnutí. Samozřejmě s tím související spojení s Národním odporem, které se ale nepodařilo zcela dokázat."

Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas všechna obvinění popřel a návrh vlády považuje za ryze politický krok: "Argumenty vlády nejsou takové, které by měly vést k rozpuštění politické strany, a to jakékoliv, nemyslím jen naší politickou stranu. To co vláda připravila, je směs, která nedává ani hlavu, ani patu."

Krajně pravicová Dělnická strana tedy smí dál působit v politické sféře a usilovat o hlasy českých voličů.

Podle ministra vnitra Ivana Langera je dnešní verdikt soudu průlomový. Pochybení svého resortu odmítá a proti extremistům chce bojovat dál.

"Dnešní rozhodnutí Nejvyššího správního soudu považuji za průlomové. A to ani ne tak kvůli jeho obsahu, ale kvůli tomu, že vůbec byl vynesen. Je třeba si uvědomit, že Nejvyšší správní soud poprvé v novodobé historii České republiky rozhodoval o návrhu na rozpuštění politické strany. Jsem přesvědčen, že vláda se rozhodla správně v tom, že podala Nejvyššímu správnímu soudu návrh na rozpuštění Dělnické strany," řekl Langer.

Vláda zatím neuvedla, jestli návrh podá znovu. Podle premiéra Mirka Topolánka je jen otázkou, jakým způsobem se nový návrh připraví, aby byl nenapadnutelný.

Zástupce ministerstva vnitra Václav Henych a předseda Dělnické strany Tomáš Vandas komentovali výrok soudu v poledních Ozvěnách dne. Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Přečtěte si také:
Pochod Dělnické strany v Postoloprtech skončil bez konfliktů
Dělnická strana demonstrovala poblíž kongresu ODS proti návrhu na zrušení
Vláda požádá Nejvyšší správní soud o zrušení Dělnické strany
Kvůli sídlišti Janov se demonstrovalo v Praze i Litvínově
Policie obvinila po střetech s radikály v Litvínově 12 lidí
Extremisty pochodující na romské sídliště v Litvínově zastavila policie

Ivan Holas, Marika Táborská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme