Soud neuznal Langerovu stížnost kvůli zabaveným datům a listinám v kauze Vidkun

Ústavní soud odmítl stížnost právníka a bývalého ministra vnitra Ivana Langera proti verdiktu, díky kterému kriminalisté mohli prostudovat část věcí a dokumentů zabavených při prohlídkách. Rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě nahradilo chybějící souhlas České advokátní komory. Langer v ústavní stížnosti poukazoval na prolomení advokátní mlčenlivosti, vyplývá z usnesení v soudní databázi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Langer se řadí ke kritikům ministra Radka Johna

Ivan Langer se řadí ke kritikům ministra Radka Johna | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Dokumenty, mobilní telefony a nosiče dat kriminalisté zabavili předloni na začátku olomoucké korupční kauzy Vidkun. Langer nepatří mezi čtyři obviněné. Policisté ale v prvotní fázi provedli prohlídky také u něj v bytě, kanceláři a bankovní schránce.

Krajský soud při nahrazení souhlasu komory podle ústavních soudců nechyboval, důkladně se obeznámil s podklady a rozhodnutí o vydání listin a dalších věcí řádně odůvodnil. Ochrana advokátní mlčenlivosti má své limity, připomněl Ústavní soud.

„Jde-li tedy o informace, které by za jistých okolností mohly podléhat povinnosti mlčenlivosti, ale advokát se o nich nedozvěděl při poskytování právních služeb, není je možno automaticky podřadit pod informace chráněné mlčenlivostí," stojí v usnesení.

Langer už dříve řekl, že celé vyšetřování považuje za neústavní. Proces podle něj stojí na lži, obcházení práva a mediálním lynči.

Válka žalobců a policejních šéfů? Po Nagygate druhý poločas státního převratu, míní Langer

Číst článek

Ze zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku či z podplácení jsou obviněni bývalý hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (ČSSD), bývalý šéf odboru krajské hospodářské kriminality Radek Petrůj, někdejší náměstek ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karel Kadlec a podnikatel Ivan Kyselý.

Policie při prohlídkách u Langera v bytě za přítomnosti dvou zástupců advokátní komory zajistila některé věci. Zástupci advokátní komory na místě odmítli vydat souhlas s jejich zabavením. Podle stanoviska Nejvyššího soudu se totiž za místo výkonu advokacie považuje i byt, pokud tomu nasvědčují důvodné okolnosti.

Podle krajského soudu bylo rozhodnutí komory plošné a neřešilo jednotlivé věci. Proto rozhodl vydat policii například deset mobilních telefonů, diáře, poznámkové bloky či elektronické nosiče dat. Dokumenty obsahují hledaná klíčová slova, která je podle kriminalistů spojují s vyšetřovaným případem.

Návrh na nahrazení souhlasu ČAK podaly Okresní soud v Ostravě a Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme