Soud o kauze heparinových vražd bude veřejný

Proces s tzv. heparinovým vrahem Petrem Zelenkou bude s největší pravděpodobností veřejný. Hlavní líčení v případu začne u krajského soudu v Hradci Králové v pondělí 21. ledna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Injekční stříkačka | Foto: Jan Rosenauer

Potvrdil to mluvčí soudu Michal Strnad: " "Předseda senátu zatím neshledal jediný důvod pro to, aby veřejnost byla z hlavního líčení vyloučena."

Petr Zelenka je obžalovaný ze sedmi vražd pacientů v havlíčkobrodské nemocnici a deseti pokusů o ni. V případě prokázání viny mu hrozí až doživostní trest.

Samotný Petr Zelenka se zatím nerozhodl, zda bude před Krajským soudem v Hradci Králové vypovídat. Českému rozhlasu to řekl jeho advokát Jan Herout: " Já, když jsem s ním naposledy hovořil, tak jsem mu doporučoval, aby před soudem vystupoval, aby se před soudem i osobně hájil, protože tak by mohl lépe reagovat na podanou obžalobu i výslechy jednotlivých svědků. Obžalovaný Petr Zelenka mi na to řekl, že zatím není rozhodnutý, musí vše zavážit a rozhodne až v to pondělí.21. ledna."

Hlavní líčení je nařízeno do 25. ledna. Soud počítá s tím, že poté jednání odročí zřejmě na únorový termín. V případě prokázání viny hrozí Zelenkovi až doživotní trest.

Případ patří k nejzávažnějším v dějinách české kriminalistiky. Zelenka údajně zabíjel tím, že pacientům ARO v havlíčkobrodské nemocnici od května do září 2006 podával lék na ředění krve heparin bez toho, že by byl indikován lékařem. Lidé potom vykrváceli. Poslední oběť zemřela 24. září.

Podle znaleckého posudku je Zelenka duševně zdráv a trestně odpovědný. Motivem jeho jednání prý byla touha po akci. Zelenkův advokát ale tvrdí, že v době vražd nebyl jeho klient duševně zcela v pořádku, a chce požádat soud o další vyšetření.

Nemocnice se Zelenkou rozvázala pracovní poměr den po smrti posledního pacienta a primář ARO Pavel Longin se rozhodl přezkoumat další podezřelá úmrtí. Poté nemocnice sepsala trestní oznámení které policie obdržela 23. října 2006. Policisté však zatkli Zelenku až 1. prosince toho roku.

Postupem policistů při vyšetřování případu, které se zdrželo o několik týdnů, se zabývala Inspekce ministra vnitra. Dospěla však z závěru, že nikdo z nich nespáchal trestný čin.

Milan Kopp, Ota Nehasil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme