Soud o vymazání profilu z databáze DNA se vrací na začátek

Pražský vrchní soud zrušil rozhodnutí městského soudu, podle kterého mělo ministerstvo vnitra vymazat z národní databáze DNA vzorek Jiřího Pivody. Případ se tak vrací zpět k Obvodnímu soudu pro Prahu 7.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrchní soud v Praze

Vrchní soud v Praze | Foto: Veronika Hlaváčová | Zdroj: Český rozhlas

Vrchní soud nakonec žalobu účetního Jiřího Pivody proti ministerstvu vnitra vůbec neposuzoval. Zjistil totiž, že rozsudek měl posuzovat soud nižšího stupně, a celý případ proto vrátil z procesních důvodů.

Předsedkyně senátu vrchního soudu Milena Opatrná nicméně pochválila předchozí rozsudek, který dával Pivodovi za pravdu.

Pražský městský soud v lednu 2013 nařídil ministerstvu vnitra, ať Pivodův vzorek vymaže. Ministerstvo se ale odvolalo. Ve věci původně požadovaného odškodného ve výši 100 000 korun byla žaloba pravomocně zamítnuta kvůli promlčení. Vnitro také dostalo pokutu 35 000 korun od Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Sám Pivoda se domnívá, že je jen otázkou času, kdy se dočká konečného rozsudku.

Vzorek DNA byl Pivodovi odebrán v roce 2007 v brněnské věznici, kde si odpykával šestiletý trest za krácení daní. Žalobu podal kvůli zásahu do osobnostních práv.

Pivodovi vadí, že mu byl vzorek odebrán při plošném odběru ve věznici, kde prý bylo vězňům řečeno, že pokud budou klást odpor, budou přemístěni do jiného zařízení. Je proto přesvědčen, že odebrání vzorku a jeho další archivace jsou protizákonné.

Pivoda tvrdí, že neznal svá práva a policie také podle něj neměla žádné legislativní oprávnění a konala pouze na základě pokynu policejního prezidenta, který je navíc tajný.

Tento stav považuje za špatný Pivodův právní zástupce Jan Vobořil.

„Ukládání a zpracovávání vzorků DNA je velmi významný zásah do soukromí a limity mají být dány zákonem a ne interními pokyny, které jsou utajované, to je základní problém, na který jsme poukazovali,“ tvrdí Vobořil.

Nyní se chystá zákon, který má odebírání DNA upravovat. V červnu ho mají projednávat ministerstva spravedlnosti, vnitra a zdravotnictví.

Databáze DNA v Česku vznikla v roce 2002. V současnosti je v ní uloženo zhruba 200 000 profilů.

Policie teď odebírá vzorky DNA pachatelům úmyslných trestných činů. Sbírá je také na místě trestného činu.

ČTK, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme