Soud odmítl Harrachovi vydat zámek Hrádek

Královéhradecký okresní soud zamítl žalobu potomka šlechtického rodu Ernsta Harracha, kterou se domáhal vydání novogotického zámku Hrádek u Nechranic a dalších pozemků a nemovitostí. Rozsudek není pravomocný a Harrachův advokát nevyloučil, že se proti němu odvolá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrádek u Nechranic | Foto: Zámky a hrady

Žaloba na určení vlastnického práva napadala skutečnost, že po smrti posledního majitele zámku Jana Harracha nenásledovalo řádné dědické řízení a majetek byl zkonfiskován podle Benešových dekretů.

Harrachov advokát Pavel Hrdina Hrdina však tvrdí, že v momentě, kdy Harrach zemřel, mělo být zahájeno dědické řízení. Také následné konfiskační řízení podle Hrdiny neproběhlo tak, jak mělo.

Podle soudkyně Šárky Hůrkové byla žaloba zamítnuta, protože soud shledal, že pro dědické řízení je nadbytečná. "Skutečnosti, které chtěl žalobce určit, nemohou přispět, i kdyby soud žalobě vyhověl, k právní ochraně žalobce," uvedla Hůrková.

Samotné dědické řízení, které zjišťuje, jestli má někdo z pozůstalých právo na majetek Jana Harracha, však bude u hradeckého soudu pokračovat i po dnešním verdiktu.

"Je otázka, jak se soud potom v dědickém řízení vypořádá s těmi nároky, které budou vznášeny. Ale to už se netýká nás, to je otázka dědiců a dědického řízení, kde Národní památkový ústav není účastníkem," řekl právní zástupce památkového ústavu Miloš Hošek, který byl s vediktem spokojen.

Ernstu Harrachovi, nevlastnímu bratranci posledního majitele zámku Jana Harracha, je přes 80 let a žije v Rakousku. Hodnota majetku, o který potomek šlechtického rodu usiluje, se pohybuje ve stovkách milionů korun.

Kromě zámku Hrádek u Nechanic se domáhá také pozemků a nemovitostí v Krkonoších a desítkách obcí, především v Královéhradeckém kraji.

Již dříve u soudů neuspěl s restituční žádostí. Loni ji definitivně zamítl Ústavní soud, který mu doporučil, aby zvolil jinou právní cestu. Podal proto na základě občanského zákoníku žalobu na určení vlastnického práva.

Martin Hromádka, Dana Voňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme