Soud odmítl obnovit proces s Kajínkem

Doživotně odsouzený vězeň Jiří Kajínek bude dál pykat za dvojnásobnou nájemnou vraždu. Plzeňský soud totiž zamítl jeho žádost o obnovení procesu. Podle soudu Kajínkův advokát nepředložil takové důkazy, které by původní rozhodnutí mohly zvrátit. Kajínkovi tak zbývá už jen poslední šance - stížnost k Vrchnímu soudu v Praze, kterou už podal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Kajínek | Foto: Petr Eret

Kromě stížnosti proti zamítnutí žádosti o nový proces vznesl Kajínkův advokát Kolja Kubíček ještě námitku podjatosti proti soudci. "K tomu způsobu uvažování toho soudce, z kterého pro mě osobně vyplynulo, že takto uvažující soudce je podjatý ve věci," vysvětlil obhájce.

Předseda senátu Tomáš Bouček rozhodnutí soudu obsáhle vysvětlil, a to zejména tím, že žádný z nových důkazů nepřevyšuje ty, které zazněly u původního procesu. Většina svědků obhajoby je navíc podle něj nevěrohodná, ať už kvůli své pestré kriminální minulosti nebo kvůli značným rozporům v tom, co říkají. Několikrát se také obrátil k široké veřejnosti, kterou se snažil přesvědčit o tom, že soud ani jinak rozhodnout nemohl.

Pokud vrchní soud uzná Kajínkovu stížnost jako oprávněnou, může buď sám obnovu řízení povolit nebo vše vrátit opět o patro níž.

Jiří Kajínek u soudu | Foto: Petr Eret

Jiří Kajínek byl odsouzen k doživotnímu vězení za to, že před více než 11 lety v Plzni zastřelil podnikatele Štefana Jandu, jeho osobního strážce Juliána Pokoše a postřelil Vojtěcha Pokoše. Vraždy si měl objednat plzeňský podnikatel Antonín Vlasák, jehož Janda vydíral.

Naděje na znovuotevření procesu Kajínkovi svitla už před třemi lety. Tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Rychetský podal k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona. Soud ji ale zamítl. Poté do případu zasáhl i další ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš - ani on ale neuspěl.

Martin Sobotka, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme