Soud odmítl odvolání bývalého soudce Jelínka, za korupci dostal dva roky podmínku a 90 tisíc pokutu

Středočeský krajský soud potvrdil bývalému litoměřickému soudci Ladislavu Jelínkovi za korupci dvouletou podmínku a peněžitý trest 90 tisíc korun. Uvedl to ve středu server Seznam Zprávy s tím, že soud zamítl Jelínkovo odvolání. Rozsudek, podle nějž soudce za úplatu sliboval ovlivnění některých řízení, je tak pravomocný.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý soudce Ladislav Jelínek. | Foto: reprofoto ČT24 | Zdroj: čt24

Jelínek požadoval přes prostředníka 380 tisíc korun od muže, kterého Jelínkův kolega soudil za uplácení litoměřické cizinecké policie. Peníze měly zařídit příznivější trest. Další z bodů obžaloby ho vinil z převzetí nejméně 30 tisíc korun za to, že u kolegy dohodne předčasné vrácení řidičského průkazu.

Měl jít do vězení, ale už nemusí. Exsoudce Jelínek kvůli chybě nakonec vyvázl s podmínkou

Číst článek

Kladenský soud za to Jelínka původně poslal do vězení za podvod, zneužití pravomoci a přijetí úplatku na 3,5 roku, středočeský krajský soud trest o rok snížil. Po následném zásahu Nejvyššího soudu mu pak soud v Kladně uložil podmíněný trest, což nyní krajský soud potvrdil.

Okresní soud v Jičíně řeší ještě další korupční kauzu, v níž Jelínek figuruje společně s dalším bývalým litoměřickým soudcem Josefem Knotkem. Ministr spravedlnosti oba trestní soudce v roce 2011 dočasně zprostil výkonu funkce. Podle obžaloby totiž za úplatu ovlivňovali výsledek několika řízení, například manipulovali s termíny hlavních líčení.

Za urychlení případů si prý Jelínek nechal slíbit láhev whisky. Za korupci původně dostal tříletou podmínku, verdikt ale zrušil Nejvyšší soud a nařídil případ projednat znovu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme