Soud odmítl odvolání bývalého soudce Jelínka, za korupci dostal dva roky podmínku a 90 tisíc pokutu

Středočeský krajský soud potvrdil bývalému litoměřickému soudci Ladislavu Jelínkovi za korupci dvouletou podmínku a peněžitý trest 90 tisíc korun. Uvedl to ve středu server Seznam Zprávy s tím, že soud zamítl Jelínkovo odvolání. Rozsudek, podle nějž soudce za úplatu sliboval ovlivnění některých řízení, je tak pravomocný.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý soudce Ladislav Jelínek. | Foto: reprofoto ČT24 | Zdroj: čt24

Jelínek požadoval přes prostředníka 380 tisíc korun od muže, kterého Jelínkův kolega soudil za uplácení litoměřické cizinecké policie. Peníze měly zařídit příznivější trest. Další z bodů obžaloby ho vinil z převzetí nejméně 30 tisíc korun za to, že u kolegy dohodne předčasné vrácení řidičského průkazu.

Měl jít do vězení, ale už nemusí. Exsoudce Jelínek kvůli chybě nakonec vyvázl s podmínkou

Číst článek

Kladenský soud za to Jelínka původně poslal do vězení za podvod, zneužití pravomoci a přijetí úplatku na 3,5 roku, středočeský krajský soud trest o rok snížil. Po následném zásahu Nejvyššího soudu mu pak soud v Kladně uložil podmíněný trest, což nyní krajský soud potvrdil.

Okresní soud v Jičíně řeší ještě další korupční kauzu, v níž Jelínek figuruje společně s dalším bývalým litoměřickým soudcem Josefem Knotkem. Ministr spravedlnosti oba trestní soudce v roce 2011 dočasně zprostil výkonu funkce. Podle obžaloby totiž za úplatu ovlivňovali výsledek několika řízení, například manipulovali s termíny hlavních líčení.

Za urychlení případů si prý Jelínek nechal slíbit láhev whisky. Za korupci původně dostal tříletou podmínku, verdikt ale zrušil Nejvyšší soud a nařídil případ projednat znovu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme