Soud odročil Kajínkův případ na červenec

Plzeňský krajský soud odročil řešení žádosti Jiřího Kajínka o obnovu procesu na červenec. Nepodařilo se totiž předvolat svědka Alexandra Hegedüsse, přitom vrchní soud i Kajínkovi obhájci na jeho výslechu trvají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Kajínek

Jiří Kajínek | Foto: www.kajinekjiri.com

Nejznámější český vězeň si odpykává doživotní trest za dvojnásobnou nájemnou vraždu, kterou podle platného rozsudku spáchal před více než deseti lety pod okny věznice v Plzni na Borech. Kajínek tvrdí, že je nevinný. Stále doufá, že soud povolí, aby se případ znovu otevřel.

Dnešní jednání se řídilo scénářem Vrchního soudu v Praze. Podle jeho požadavku byl dnes znovu vyslechnut korunní svědek z původního procesu Vojtěch Pokoš. Neuvedl ale nic nového. Soud také poprvé vyslechl Františka Schreyera, kterému se Pokoš ve vězení údajně svěřil s tím, že nestřílel Kajínek, ale bývalí policisté Jan Mikeš a Jaroslav Kronďák.

Možnost vyjádřit se k případu dostal i sám Kajínek. Jediné, v čem zatím plzeňský soud nemohl vyhovět pokynům shora, je výslech svědka Alexandra Hegedüsse, který je nezvěstný. I proto se proces odročuje na 18. července, kdy by měli poprvé promluvit i dva další noví svědci.

Jednání probíhalo za přísných bezpečnostních opatření, ovšem už bez omezení provozu v ulicích města jako v předchozích přelíčeních s Kajínkem. Okolí budovy soudu minule hlídaly desítky maskovaných policejních ozbrojenců, dnes byli pouze na chodbě a doprovázeli Kajínka do jednací síně.

Nyní čtyřiačtyřicetiletého Kajínka odsoudil plzeňský krajský soud k doživotí v červnu 1998. Rozsudek potvrdil i Vrchní soud v Praze. Kajínek se ale domáhal nového jednání. Krajský soud loni v září jeho žádost zamítl. Řadě nových svědků neuvěřil, nebo podle něj neřekli nic nového a podstatného. Kajínek se odvolal, vrchní soud pak případ vrátil do Plzně.

Martin Sobotka, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme