Soud odročil kauzu Nečasové na leden kvůli zbavení mlčenlivosti pro zpravodajce

Soud s Janou Nečasovou, dříve Nagyovou, bude pokračovat příští rok v lednu. Státní zástupce dnes pouze přečetl obžalobu. Bývalá ředitelka kabinetu premiéra Petra Nečase podle ní zneužila Vojenské zpravodajství. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1 přišla obžalovaná v doprovodu svého manžela Petra Nečase.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Nečasová, dříve Nagyová dorazila k soudu

Jana Nečasová, dříve Nagyová dorazila k soudu | Zdroj: ČTK

Soudkyně Helena Králová případ musela odložit. Dnes sice chtěla přistoupit k výslechu obžalovaných, u bývalých šéfů Vojenské tajné služby Milana Kovandy a Ondreje Páleníka a u bývalého zpravodajce Jana Pohůnka jí ale chybí zbavení mlčenlivosti.

Tři bývalé vojenské důstojníky zbavilo ministerstvo obrany mlčenlivosti na určité období, podle obhájců se ale tato doba musí rozšířit, aby mohli mluvit o metodách práce i o předchozích případech.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kauze Jany Nečasové (dříve Nagyové) mluví advokát Jaroslav Ortman a komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo

„Budou chtít prokázat, že zpravodajci pracovali standardně, prokázat, jakým způsobem dostávali úkoly. To znamená, že tam mohou defilovat další a další svědci. Může to trvat i několik hlavních líčení,“ doplňuje advokát Jaroslav Ortman.

Janu Nečasovou k soudu doprovodil její manžel, bývalý premiér Petr Nečas. Ani jeden ale začátek hlavního líčení nechtěl komentovat. Nečas bude v případu vystupovat jako svědek, a tak mu ani nesměl být přítomen.

Při policejním vyšetřování Nečasová nevypovídala, u soudu ale promluvit chce. Chystá prý obsáhlou, zhruba hodinovou řeč. Její advokát Eduard Bruna předeslal, že se Nečasová cítí nevinná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soudní líčení v kauze Jany Nečasové (dříve Nagyové) sledovala reportérka Veronika Hlaváčová

Státní zástupce Rostislav Bajger četl obžalobu zhruba hodinu. Jana Nečasová údajně nechala sledovat pro soukromé účely tehdejší manželku předsedy vlády Petra Nečase Radku.

„Pro účely sledování zajistila fotky bakalářky Radky Nečasové, jež posléze předala příslušníkům Vojenského zpravodajství," tvrdí obžaloba.

Kauza vedla loni v červnu k pádu vlády Petra Nečase. Obvodní soud pro Prahu 1 letos v červnu uznal Janu Nečasovou vinnou. V předběžném projednání dostala trestním příkazem roční podmínku.

„Trestní příkaz vydává soudce, pokud horní hranice trestní sazby nepřekračuje pět let. V daném případě se jedná o přečin, a proto je možné, aby tak soud rozhodl. Soud rozhodne trestním příkazem, pakliže nemá pochyby o tom, že se skutek stal a že vina byla prokázána v přípravném řízení,“ vysvětluje Ortman.

Z účetní se vypracovala na šéfku premiérova kabinetu. Pak přivodila jeho pád

Číst článek

Před soudem stanuli i dva bývalí šéfové vojenské tajné služby Milan Kovanda a Ondrej Páleník a také zpravodajec Jan Pohůnek, který údajně sledování lidí zařizoval.

Případy bývalých šéfů rozvědky soud předal ministerstvu obrany kvůli případnému kázeňskému provinění. Trestní stíhání Pohůnka zastavil. Žalobci ale podali odpor, protože žádali přísnější tresty. To byl krok k zahájení řádného soudního líčení.

Aktéři v kauze Nagyová | Foto: Český rozhlas

Vladimír Kroc, kap, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme