Soud odročil kauzu ztracených miliard v podvodech s mákem

Městský soud v Praze odročil do dubna kauzu obřího makového obchodu za miliardy korun, a to kvůli nepřítomnosti jednoho z obžalovaných. Tři muži a jedna žena měli podle obžaloby vylákat z bohatých byznysmenů téměř dvě miliardy na obchodu s mákem a rozinkami, peníze však zmizely neznámo kam.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mák - makovice a květ | Foto: Pavel Pavlas

Osudem ztracených miliard se také stále zabývá protikorupční policie. Proto obhájce makových obchodníků požádal o odložení procesu. U obžalovaných se totiž žádné miliardy nenašly a obhájce navrhoval počkat, co policie zjistí.

Někteří obžalovaní totiž naznačují, že v případu může jít o praní špinavých peněz některých investorů. Soudkyně Monika Křikavová přesto trvá na tom, že proces musí pokračovat.

„Pánem přípravného řízení je státní zástupce a je případně potom na něm, zda by měl za to, že na případ zpětvzetí obžaloby a vedení nějakého společného řízení by bylo namístě,“ řekla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ údajně podvodných obchodů s mákem přiblížila redaktorka Jana Klímová

Podle obžaloby vylákali manželé Stavjaníkovi a zemědělec Josef Pospíšil pod záminkou výhodného obchodování s mákem a rozinkami od dvou společností celkem 3,5 miliardy korun.

Spolu s jejich advokátem Janem Vrbenským získali i 11 milionů korun od Odborového svazu dopravy. Tvrdili, že tyto peníze zhodnotí až o 30 procent díky ovládnutí celého trhu s mákem v Česku.

„Ve skutečnosti ale mělo jít o to peníze z investorů jen vylákat, protože deklarovaná množství máku podnikatelé vůbec nebyli schopni nakoupit. Nakonec jim tak způsobili škodu v celkové výši téměř 1,8 miliardy korun,“ upřesnila mluvčí soudu Markéta Puci.

Investované peníze, které policie doposud nenašla, patřily z největší části několika tuzemským miliardářům. Největší sumu vložila do makových obchodů společnost Fynerdale Holdings spojená s miliardářem Markem Čmejlou, spolumajitelem plzeňské Škody.

„Částka, která byla uplatněna do trestního řízení cca 1,5 miliardy. A vzhledem k tomu, že obchody probíhaly poměrně dlouhou dobu a fungovaly na letadlovém systému, tak se to samozřejmě kumulovalo, kumulovalo, až se nakonec zjistilo, že to patrně nikdy nebude uhrazeno,“ doplnila advokátka Fynerdale Holdings Kateřina Kožiaková.

Případ makového podvodu a ztracených miliard začala policie rozplétat před čtyřmi lety. Už dříve byli manželé Stavjaníkovi potrestáni také za čtvrtmiliardový makový podvod na firmě ze skupiny průmyslníka Karla Komárka.

ČRo, Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme