Soud odročil žádost o obnovu řízení v kauze Pechanec, za vraždu Roma strávil ve vězení 11 let

Královéhradecký krajský soud zatím nerozhodnul, jestli obnoví řízení v případu rasově motivované vraždy Roma Oty Absolona. Podle soudu ho ubodal v roce 2001 na diskotéce ve Svitavách Vlastimil Pechanec. Ten už strávil ve vězení 11 let a loni ho soud podmínečně propustil na svobodu. Pechanec tvrdí, že Absolona nezabil a usiluje o obnovení procesu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

První jednání soudu bylo už letos v dubnu, tam si obhájce Vlastimila Pechance vyžádal znalecký posudek stop na vražedném noži. V pondělí u soudu vypovídali dvě hodiny dva znalci z Kriminalistického ústavu Praha.

Mimo jiné řekli, že 14 let po vraždě mohou být stopy na noži neprůkazné, podle nich mohlo dojít k druhotné kontaminaci. Na noži ale našli mimo jiné jeden vzorek DNA, který lze použít jako důkaz. A ten nepatří ani oběti, ani odsouzenému.

Pechancův advokát Robert Cholenský byl s nálezy znalců spokojený: „Podle mého názoru už posudek Kriminalistického ústavu v Praze je jasným důkazem toho, že se celá věc odehrála jinak, než byla odsouzená, bitva nekončí. Myslím, že jsme těsně před obnovou řízení.“

Soud zatím případ odročil na 10. a 11. prosince. Vlastimil Pechanec si nechá udělat ve věci ještě svým znalcem expertízu z oboru forenzní genetiky a biologie. Zdá se, jakoby advokát Robert Cholenský chtěl sám vypátrat vraha. Právě pomocí dalšího zkoumání vražedného nože.

„Patří vrahovi, ale zatím neznáme jeho identitu. Myslíme si, že DNA profilace nám teď ukáže, kdo by to mohl být. Myslím, že některé osoby už jsou trošku nervózní,“ dodal Cholenský.

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme