Zdravotní sestra Marešová nemá nárok na další odškodnění od Vltava Labe Media, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 5 zamítl zbytek žaloby zdravotní sestry Věry Marešové, ve které po vydavatelství Vltava Labe Media (VLM) žádala 2,5 milionu korun, za to, že při informování o jejím případu novináři nerespektovali presumpci neviny.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotní sestra podala žaloby i na další vydavatelství, soudy jí už v několika případech odškodnění přiznaly | Foto: Petr Horník/Právo | Zdroj: Profimedia

Soud už loni v říjnu rozhodl, že VLM musí ženě zaplatit 100 000 korun. Odvolací senát částku potvrdil, rozhodl ale, že se obvodní soud musí zbytkem nároku znovu zabývat. Vydavatelství ženě také zaplatilo dalších 100 000 korun ještě před začátkem soudního projednávání. 

‚Hrubý zásah do presumpce neviny.‘ Nova zdravotní sestře Marešové zaplatí 1,2 milionu korun

Číst článek

Marešová čelila obžalobě z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici. Státní zástupce pro ni požadoval doživotí. Soudy ji ale pravomocně osvobodily, protože nebylo prokázáno, že se skutky vůbec staly. Zdravotní sestra podala žaloby i na další vydavatelství, soudy jí už v několika případech odškodnění přiznaly.

„Jedná se pouze o část nároku, v části už bylo žalobkyni vyhověno. Odvolací soud chtěl, abychom vzali v úvahu i ostatní řízení a také další řízení, která ve věci probíhala a která byla v mezidobí skončena. Při této optice má soud za to, že přiznaná částka je dostatečná,“ odůvodnila rozhodnutí soudkyně.

Právní zástupce Marešové Jan Poláček v minulosti u obvodního soudu uvedl, že částka, kterou Marešová v žalobě po VLM požaduje, má nahradit útrapy, které jí články způsobily, působit má ale i preventivně. Zástupkyně vydavatelství dříve u soudu přiznala částečné pochybení, šlo však podle ní jen o ojedinělé případy. I proto ale vydavatelství ženě část peněz uhradilo. Poláček po jednání novinářům řekl, že zváží podání odvolání.

Rozsudek: Novináři zdravotní sestru Marešovou mediálně stíhali, mají na svědomí její zničený život

Číst článek

„Soud v druhém kole projednávání žalobu na zaplacení zadostiučinění 2,5 milionu korun zamítl, neboť na základě provedeného dokazování dospěl k závěru, že částka 200 000 korun, kterou naše společnost žalobkyni již uhradila, a omluva, kterou naše společnost učinila, je vzhledem k dané skutkové situaci dostačující satisfakcí,“ uvedla mluvčí vydavatelství Aneta Koudelková. „Více informací budeme moci poskytnout, až nám bude doručeno písemné odůvodnění rozhodnutí,“ dodala mluvčí.

Spory s médií

Soudy již Marešové přiznaly odškodnění i v dalších sporech. Mediální dům Czech News Center (CNC), který mimo jiné vydává deníky Blesk a Aha, musel ženě podle pravomocného rozsudku zaplatit 900 000 korun. Ve sporu s TV Nova soud ženě přiznal 1,2 milionu korun. Odvolací pražský městský soud ve sporech s CNC i s TV Nova rovněž konstatoval, že novináři zásadním způsobem porušili presumpci neviny žalobkyně. V září obvodní soud nepravomocně rozhodl, že ženě musí zaplatit odškodné 700 000 korun i Mafra.

Marešová žalovala i vydavatelství Economia, žalobu ale později stáhla. Podle právníka Marešové a mluvčího Economie byla uzavřena mimosoudní dohoda, její podrobnosti ale strany nezveřejnily. Ve sporu Marešové s televizí Prima zatím soudy rozsudky nevynesly.

V červnu Marešové Obvodní soud pro Prahu 2 ve sporu se státem nepravomocně přiznal 1,57 milionu korun za nezákonné stíhání. Stát ještě před rozsudkem více než milion korun uznal a uhradil. Soudkyně při odůvodnění verdiktu a přiznané částky kromě jiného uvedla, že případ Marešové nemá obdoby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme