Nejvyšší soud odmítl dovolání muže, který schvaloval smrt tří českých vojáků v Afghánistánu v roce 2018

Antonín Dobner podle pravomocného verdiktu schvaloval smrt tří českých vojáků v Afghánistánu. Snahu o dovolání Nejvyšší soud odmítl. Zemřeli při sebevražedném útoku v roce 2018. Dobner dostal tříměsíční podmínku s odkladem na rok a půl. Justice čin kvalifikovala jako schvalování trestného činu vraždy. Původní obžaloba se týkala podpory a propagace terorismu. Výsledek neveřejného řízení sdělila Jana Rubášová, mluvčí Krajského soudu v Plzni.

Tento článek je více než rok starý.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší soud v Brně

Verdikt potvrdil Vrchní soud v Praze a nyní také Nejvyšší soud v Brně | Zdroj: Profimedia

Plzeňský soud uložil Dobnerovi podmínku, později verdikt potvrdil Vrchní soud v Praze a nyní také Nejvyšší soud. „Bylo prokázáno, že obviněný schvaloval zločin vraždy, pro nějž také veřejně vychvaloval jeho pachatele,“ stojí v usnesení.

Udělali víc, než museli. Vojenská policie vyznamenala 14 odvážných, kteří prováděli evakuace z Kábulu

Číst článek

Tři čeští vojáci zahynuli na zahraniční misi v srpnu 2018, kdy se poblíž základny v Bagrámu odpálil sebevražedný útočník. Šestatřicetiletý rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš a Patrik Štěpánek, kterým bylo 28 a 25 let, byli na místě mrtví. Prezident Miloš Zeman je později in memoriam vyznamenal medailí Za hrdinství.

Podle obžaloby Dobner v komentářích pod článkem o události vyjadřoval sympatie k útoku i útočníkovi. České vojáky na zahraniční misi v Afghánistánu označil za teroristy a válečné zločince, kteří se podíleli na agresi proti afghánskému lidu.

Podle spisu uvedl také to, že vojáci našli spravedlivý trest z rukou tamních mudžahedínů. V dalších komentářích Dobner napsal, že se vojáci mise zúčastnili jen kvůli penězům a že je zabila jejich chtivost.

Podle pravomocného verdiktu Dobnerovo jednání vybočilo z mezí svobody projevu a překročilo hranici společenské škodlivosti, pod kterou by ještě bylo možné považovat komentáře za přestupek.

Na druhou stranu justice dospěla k závěru, že nelze Dobnera soudit za přísněji postihovanou podporu terorismu. Za schvalování trestného činu, konkrétně vraždy, mu tak hrozilo maximálně roční vězení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme