Soud osvobodil bývalé manažery Kreditní banky

Plzeňský krajský soud osvobodil čtyři bývalé manažery zkrachovalé Kreditní banky Plzeň. Ti ji podle obžaloby připravili o 165 miliónů korun. Soud však rozhodl, že banku nepoškodili, a nedopustili se tak žádného trestného činu. Rozsudek je pravomocný, protože se neodvolal státní zástupce ani obžalovaní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soud

Osvobození obžalovaných není žádným překvapením. Ve své závěrečné řeči zproštění pro nedostatek důkazů navrhl sám státní zástupce František Klička. "Přetrvaly pochybnosti o tom, jestli vznikla Kreditní bance škoda, takže soud nemohl rozhodnout jinak, než obžalované zprostit obžaloby," řekl.

Soud v odůvodnění rozsudku kritizoval zmatený postup vyšetřovatelek, který obvinění postavil na jediném, nepříliš odborném znaleckém posudku. Podle něj bankéři zaplatili 160 miliónů korun za služby v hodnotě necelých tří. Soud se ale domnívá, že banka na celé operaci vydělala více než půl miliardy korun, takže podle pravomocného rozsudku k žádné škodě nedošlo.

Tehdejší členové představenstva banky Jiří Novotný, Libor Sadílek a Jan Peterka byli obviněni z porušování povinností při správě cizího majetku, ředitel leasingové divize Martin Novotný čelil obvinění ze zneužívání informací v obchodním styku.

Kreditní banka Plzeň byla založena v roce 1991. V roce 1994 vlastnila 65 procent jejich akcií Česká pojišťovna. Zástupcem pojišťovny v představenstvu byl Jiří Novotný. Několik měsíců byl i generálním ředitelem. V srpnu 1996 Česká národní banka odebrala Kreditní bance licenci kvůli miliardovým ztrátám. Banka je nyní v likvidaci.

Martin Sobotka, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme