Soud osvobodil bývalého tajemníka českých premiérů v kauze "pět na stole v českých"
Městský soud zprostil obžaloby někdejšího tajemníka českých premiérů Zdeňka Doležela, obviněného z pokusu o podvod v kauze známé jako "pět na stole v českých". Podle obžaloby si v roce 2005 na schůzce s polským lobbistou Jackem Spyrou řekl o úplatek pět milionů korun za to, že dostane zpět do hry o privatizaci chemického holdingu Unipetrol společnost Seta, za kterou Spyra lobboval. Státní zástupkyně se proti osvobozujícímu rozsudku odvolala k Vrchnímu soudu.
U soudu vypovídal také expremiér a šéf ČSSD Jiří Paroubek. Podle něj zorganizoval celou aféru kontroverzní podnikatel Tomáš Pitr. Paroubek se to dozvěděl od Bezpečnostní informační služby. "To byl útok na jednu z nejvýznamnějších politických stran v zemi a na českou vládu. Za ním stál pan Pitr. Musím dodat, že uprchlý trestanec pan Pitr, který pracoval ve prospěch Občanské demokratické strany," řekl Paroubek.
Ten byl společně s exministrem financí Bohuslavem Sobotkou poslední svědek v Doleželově kauze. Soud ho nakonec obžaloby zprostil, rozsudek je ale nepravomocný, státní zástupkyně se proti němu odvolala k Vrchnímu soudu.
Paroubek - ještě v době, kdy byl premiér - Doležela propustil po odvysílání televizní reportáže. "Mně vadilo, že státní úředník, kterým v tu chvíli byl, poslouchá bláboly a vulgarity člověka, se kterým bych neseděl u jednoho stolu ani za sto milionů. Skutečně mě to překvapilo a šokovalo. To byl také důvod toho, proč pan Doležel z Úřadu vlády velmi rychle odešel," dodal Paroubek.