Soud osvobodil bývalého tajemníka českých premiérů v kauze "pět na stole v českých"

Městský soud zprostil obžaloby někdejšího tajemníka českých premiérů Zdeňka Doležela, obviněného z pokusu o podvod v kauze známé jako "pět na stole v českých". Podle obžaloby si v roce 2005 na schůzce s polským lobbistou Jackem Spyrou řekl o úplatek pět milionů korun za to, že dostane zpět do hry o privatizaci chemického holdingu Unipetrol společnost Seta, za kterou Spyra lobboval. Státní zástupkyně se proti osvobozujícímu rozsudku odvolala k Vrchnímu soudu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Doležel | Zdroj: ČTK

U soudu vypovídal také expremiér a šéf ČSSD Jiří Paroubek. Podle něj zorganizoval celou aféru kontroverzní podnikatel Tomáš Pitr. Paroubek se to dozvěděl od Bezpečnostní informační služby. "To byl útok na jednu z nejvýznamnějších politických stran v zemi a na českou vládu. Za ním stál pan Pitr. Musím dodat, že uprchlý trestanec pan Pitr, který pracoval ve prospěch Občanské demokratické strany," řekl Paroubek.

Ten byl společně s exministrem financí Bohuslavem Sobotkou poslední svědek v Doleželově kauze. Soud ho nakonec obžaloby zprostil, rozsudek je ale nepravomocný, státní zástupkyně se proti němu odvolala k Vrchnímu soudu.

Paroubek - ještě v době, kdy byl premiér - Doležela propustil po odvysílání televizní reportáže. "Mně vadilo, že státní úředník, kterým v tu chvíli byl, poslouchá bláboly a vulgarity člověka, se kterým bych neseděl u jednoho stolu ani za sto milionů. Skutečně mě to překvapilo a šokovalo. To byl také důvod toho, proč pan Doležel z Úřadu vlády velmi rychle odešel," dodal Paroubek.

Pavel Otto, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme