Soud osvobodil muže, který postřelil dva útočníky

Krajský soud v Ostravě vynesl jeden z průlomových rozsudků v případech nutné obrany. Definitivně zprostil obžaloby Ericha Beneše, který v galerii Mlejn postřelil dva muže - jednoho tak vážně, že skončil na invalidním vozíku. Dosud bezúhonný obžalovaný se zastal mladé ženy, kterou její přítel surově bil. Fyzicky však na něj nestačil - proto střílel legálně drženou zbraní. Podle verdiktu postupoval na hranici nutné obrany, ale nic jiného mu nezbývalo: mladíci měli zjevnou fyzickou převahu a vyhrožovali mu zabitím.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní síň

Soudní síň

Erich Beneš, který váží necelých 70 kilogramů a jehož zálibou je výtvarné umění a fotografování přírody, neskrýval po rozsudku radost. "Já myslím, že lidi by měli mít právo se bránit. Nemůžou spoléhat na to, že budou všude policisté, kteří je ochrání. Příjemně mě překvapilo, že tady ještě nějaká spravedlnost je," řekl Českému rozhlasu Beneš.

Obhájce Vladimír Ježek potvrzuje, že taková rozhodnutí nejsou v české justici dosud běžná. "Takovéto rozsudky, mírně řečeno, nebývají časté."

Zástupce poškozeného Pavel Pěnkava se zprošťujícím verdiktem nesouhlasí. "Jeho jednání bylo nepřiměřenou reakcí na jednání poškozených. On z těch možných prostředků obrany volil ten nejintenzivnější, to znamená střelnou zbraň."

Erich Beneš skončil dokonce na čtyři měsíce ve vazbě. Poté, co si vyslechl zprošťující verdikt zvažuje, že bude chtít za pobyt za mřížemi po státu odškodnění.

Andrea Brtníková, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme