Soud osvobodil ruského neonacistu Gerasimova

Soud osvobodil zpěváka ruské neonacistické kapely Kolovrat Denise Gerasimova. V Česku čelil obvinění z podpory a propagace rasismu. Státní zástupkyně se na místě odvolala, Gerasimov tak zůstává nadále ve vazbě. Hrozí mu až osm let vězení. Případem se nyní bude zabývat odvolací senát pražského městského soudu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Denis Gerasimov | Foto: Martin Štěrba

Obžaloba osmadvacetiletého muže vinila z toho, že loni v létě s kapelou Kolovrat hrál v restauraci U Samsona v Kutné Hoře hudbu s rasově nesnášenlivými texty. Někteří z účastníků koncertu prý hajlovali. Tehdy ještě policie nechala Gerasimova z Česka odjet.

Totéž se podle obžaloby opakovalo letos v lednu v Chroustovicích na Chrudimsku v restauraci U nás. Pár dní poté zadržela Gerasimova na letišti policie a našla u něj větší množství propagačních materiálů, o kterých tvrdí, že mají vztah k neonacistickému hnutí. Gerasimov od začátku popíral, že by v Česku rasismus propagoval.

Podle soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 6 Kateřiny Kohoutkové se Gerasimovovi nepodařilo prokázat ani jeden ze tří bodů obžaloby. "Obžalovaný se trestného činu nedopustil, respektive skutek popsaný v obžalobě není trestným činem," uvedla soudkyně.

Podle soudkyně se podařilo prokázat pouze to, že se Gerasimov obou akcí v České republice zúčastnil, navíc to i sám doznal. Nikdo z vyslechnutých svědků ale neviděl, že by v hospodách koncertoval, natož že by zpíval rasistické písně. Nikdo také nikoho neviděl hajlovat.

Cédéčka a oblečení, která policie Gerasimovi na letišti zabavila, se sice podle Kohoutkové k neonacismu nepochybně váží, obžalovaný je však nikde veřejně nepropagoval. Žádný z těchto předmětů totiž neměl na sobě, ale vše bylo uzavřeno v zavazadle, vysvětlila soudkyně, proč nebyla naplněna skutková podstat trestného činu.

Skupina Kolovrat vznikla v roce 1994 v Moskvě. K jejím příznivcům se hlásí pravicoví skinheadi a fotbaloví fanoušci. Jak uvádějí webové stránky Kolovratu, je Gerasimov autorem většiny písní kapely. V textech vybízejí k násilí proti Asiatům a Židům.

České televize uvedla, že se členové kapely stýkali i s českým neonacistou Tomášem Kebzou. Podle ČT jsou napojeni na ultranacionalistickou Ruskou národní jednotu Alexandra Barkašova. Ruští neonacisté za propuštění Gerasimova dvakrát demonstrovali před českým velvyslanectvím v Moskvě.

Jana Zemanová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme