Soud osvobodil ženu, která se léčila marihuanou

Inhalovala marihuanu, ale neporušila zákon. K takovému rozhodnutí dospěl Okresní soud v Táboře v případě překladatelky Libuše Bryndové. Třiapadesátiletá žena se hájila tím, že konopí pěstovala jako lék na astma a artritidu. Používala ho - kromě inhalace - i jako mast.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

marihuana | Foto: Marihuana galery

Původní rozsudek poslal Libuši Bryndovou na dva roky do vězení s podmíněným odkladem na jeden rok. Krajský soud ho ale kvůli závažným chybám zrušil a nové projednávání ženu osvobodilo.

Za vítězství zdravého rozumu to považuje odborník na drogovou problematiku Ivan Douda, zakladatel nadace Drop In. Marihuana je podle něj droga známá pro léčebné využití tisíce let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Magdalena Frouzová a Ivan Douda o tématu diskutovali ve večerních Ozvěnách dne Radiožurnálu

"Tam byla nulová společenská nebezpečnost. Problém je v tom, že k tomu, aby se zdravý lidský rozum prosadil, je potřeba změna zákona. To mělo být uděláno už dávno," prohlásil Douda v Ozvěnách dne Radiožurnálu.

Naopak podle psychoterapeutky Magdaleny Frouzové je český stát k drogám až příliš benevolentní, což se nám nemusí vyplatit.

"Myslím si, že bychom měli vytvářet takové povědomí ve společnosti, že například marihuana je věc, která je škodlivá a které bychom neměli dělat ještě víc místa," uvedla ve vysílání Radiožurnálu.

Podle jejího názoru je totiž společenská nebezpečnost marihuany větší, než její potenciální léčebné účinky.

Známý odborník Ivan Douda si zároveň myslí, že represe v případě této drogy, s níž má v Česku zkušenost skoro každý druhý mladý člověk, nemá moc šanci na úspěch.

"Jde o to spíš dobře informovat, dobře děti vést a vychovávat. Ale jaksi potlačit marihuanu násilím se prostě podařit nemůže," tvrdí Douda.

Marika Táborská, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme