Soud po desetiletích řeší vraždu bosse podsvětí. Obžalovaní tvrdí, že je policie chtěla uplatit

Pavel Šrytr a Ján Kaco obžalovaní z vraždy jednoho z šéfů podsvětí Antonína Běly vinu odmítají. Oba tvrdí, že v době vraždy byli na Slovensku. Podle nich na vraždě mohli mít zájem příbuzní Běly, jeho nejbližší okolí nebo arménská mafie, která podle nich pro Bělu pracovala. Obžalovaní to uvedli před Krajským soudem v Praze, který se kauzou začal zabývat. Bělu v roce 1996 zastřelilo ozbrojené komando v jeho domě v Úvalech u Prahy. Obžalovaným hrozí až 15 let vězení nebo výjimečný trest.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po 21 letech začal soud řešit vraždu mafiánského bosse Běly. Údajně ho měl zabít Pavel Šrytr. | Zdroj: ČTK

Od vraždy v dubnu uplynulo 21 let. Maskované komando mělo nejméně pět lidí. Skupina vnikla v noci do Bělova domu. Běla zemřel na následky střelných poranění, které mu pachatelé způsobili několika dávkami ze samopalu. Státní zástupkyně Danuše Krejčová řekla, že podle tvrzení pozůstalých si pachatelé z domu po vraždě odnesli 12 milionů korun a šperky.

Šrytr tvrdí, že byl v době vraždy na Slovensku. Ve své obsáhlé výpovědi popisoval, jak dělal Bělovi bodyguarda. Pracoval pro něj zhruba půl roku a později začal uvažovat o odchodu. Důvodem prý bylo to, že "prodával vlastní lidi". Jako příklad uvedl krvavou přestřelku z roku 1995, kdy po sobě na parkovišti u čerpací stanice v Průhonicích u Prahy stříleli členové zahraničních gangů. Jeden člověk přestřelku nepřežil.

Údajný vrah kmotra Běly neuspěl se stížností proti vazbě, po 21 letech má jít před soud

Číst článek

"Po této události jsem si přestal pana Běly vážit a odešel jsem. Nebudu pracovat u člověka, který podrazil svoje vlastní lidi," řekl Šrytr. Kaco v souvislosti s přestřelkou uvedl, že zájem na zabití Běly mohla mít arménská mafie, která pro něj pracovala a kterou podle Kaca v tomto známém případě zradil.

Šrytr uvedl, že byl v minulosti podezřelý z incidentu, při němž o několik měsíců později někdo na Bělův dům vypálil protitankové raketové střely. "Moje práce to nebyla. Sám jsem za Bělou jel a vysvětlil jsem mu to. Tehdy jsem ho viděl naposledy," řekl Šrytr. Vražda v Úvalech se stala o čtyři měsíce později.

V médiích se krátce po vraždě Běly objevily informace, že za vraždou stál kontroverzní podnikatel František Mrázek, který byl zavražděn o deset let později. Šrytr potvrdil, že po odchodu od Běly začal pracovat pro Mrázka. Podle něj byly v 90. letech vztahy obou hlav podsvětí nejprve přátelské.

Pavel Šrytr s eskortou u soudu | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Šrytr se domnívá, že si Mrázek Bělu najímal na "černou či násilnou práci", později se nepohodli. Svojí práci pro Mrázka popsal tak, že ho doprovázel na některá jednání. Za nejvýznamnější osobu, kterou prý viděl, označil bývalého ministra vnitra a předsedu vlády Stanislava Grosse.

Uvedl také, že měl Mrázkovi pomáhat s vybudováním bezpečnostní agentury nebo střežit objekty, v nichž bydlel například Miroslav Provod, který v minulosti figuroval v daňových kauzách spojených s podnikatelem Tomášem Pitrem.

Policie případ objasnila před rokem, kdy zbývalo několik týdnů do jeho promlčení. Šrytr s Kacem byli zadrženi na základě nových svědeckých výpovědí, které detektivové získali. "Nic jsem neudělal, nejsem si vědom ničeho," řekl dnes Kaco. Tvrdil, že pro Bělu ani Mrázka nepracoval.

Přiznal naopak, že několik let pracoval pro Pitra. Obžalovaní před soudem také prohlásili, že na ně policisté při vyšetřování kauzy nepřiměřeně tlačili. Kaco například tvrdil, že pokud by vyšetřovatelům "pustil" nějaké informace na Pitra, mohl být propuštěn. Šrytr zase řekl, že mu policisté za určité informace nabízeli úplatek.

Na objasnění případu se podílel speciální policejní tým Tempus, který v roce 2013 vznikl na policejním prezidiu. Jeho cílem je vyšetřovat letité kauzy uzavřené bez úspěchu. Mezi veřejností v soudní síni byl například šéf tohoto týmu Martin Baláž.

Údajný vrah mafiánského bosse Běly Pavel Šrytr | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme