Oba muže obžalované z podněcování vzpoury ve věznici v Bělušicích poslal soud opět do vězení

Dva bývalé vězně z Bělušic na Mostecku poslal 22. září okresní soud v Mostě zase do žaláře. Na podzim roku 2020 měli podle rozsudku podněcovat vězeňskou vzpouru. Důvodem byla obava z nákazy koronavirem.

Bělušice/Most Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věznice Světlá nad Sázavou

Soud znovu poslal za mříže muže, kteří se pokusili rozpoutat vzpouru ve věznici v Bělušicích (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Na konci října 2020, v době, kdy bylo na vzestupu onemocnění covid-19, ve věznici v Bělušicích na Mostecku zaznamenali první záchyt onemocnění mezi vězni.

Dozorci ze Světlé dostali podmínku za nelegální spoutání vězeňkyně. Dříve je soud zprostil obžaloby

Číst článek

Když pak měli odsouzení odejít na jídlo do jídelny, první z obžalovaných nabádal spoluvězně, ať nikam nechodí, aby se nenakazili.

Raději ať vše podpálí. Nabádal tak ostatní vězně k neposlušnosti a výtržnostem. Za zločin vzpoury dostal trest ve výši 4,5 roku vězení ve věznici s ostrahou.

Druhý obžalovaný měl slovy vulgárně napadat členy vězeňské stráže, podněcovat k násilí a měl se rozeběhnout a kopnout do mříží. Za přečin podněcování ke vzpouře mu soud uložil trest dvou let odnětí svobody ve věznici s ostrahou.

Plzeň se objevila mezi nejtvrdšími věznicemi světa v seriálu Netflixu. ‚Je to reality show,‘ říká mluvčí

Číst článek

Prvnímu z obžalovaných nepomohlo, že více než 20 svědků, většinou příslušníci vězeňské stráže, vypovídalo, že se obžalovaný naopak snažil nepokoje mírnit. Podle soudu to ale bylo až poté, co sám výtržnosti rozpoutal.

První obžalovaný má navíc zaplatit zhruba 500 000 korun a druhý 800 000 korun. Škodu vyčíslila za dvoudenní protest Vězeňská služba České republiky.

Rozsudky nejsou pravomocné, obhájci obžalovaných si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme