Soud podruhé osvobodil člena ruské neonacistické kapely

Člen ruské neonacistické kapely Kolovrat Denis Gerasimov byl dnes opět zproštěn obžaloby z propagace nacismu a neonacismu. Obvodní soud pro Prahu 6 jej osvobodil již loni v říjnu, odvolací soud mu ale případ vrátil k novému projednání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

neonacisté | Foto: Jan Rosenauer

Obžaloba osmadvacetiletého muže vinila, že předloni v létě s kapelou hrál v Kutné Hoře hudbu s rasově nesnášenlivými texty. Někteří z účastníků koncertu prý hajlovali. Totéž se mělo opakovat o rok později na srazu hnutí skinheads v Chroustovicích na Chrudimsku.

Když Gerasimov po koncertě z Česka odlétal, našla u něj policie větší množství propagačních materiálů, o kterých byla přesvědčena, že mají vztah k neonacistickému hnutí. Gerasimov, který je již 14 měsíců ve vazbě, ale od počátku odmítá, že by inklinoval k rasismu či nacismu.

"Úkolem soudu nebylo zkoumat osobu Gerasimova a jeho smýšlení, ale zjistit, zda hrál v České republice rasistické písně a hajloval. A to se neprokázalo," řekla při odůvodnění verdiktu soudkyně Kateřina Kohoutková.

Policie v úředních záznamech uvedla svědky, kteří podle ní viděli účastníky akcí hajlovat, či mluvili o nacistické výzdobě sálů. U soudu však nikdo z nich nic takového nepotvrdil. Podle soudkyně zůstává otázkou, proč policie svědky nevyslechla na protokol, aby jejich výpovědi mohl vzít soud v úvahu.

O tričkách a propagačních materiálech, které policie našla na letišti, soudkyně již při prvním rozsudku uvedla, že se bezesporu vztahují k neonacismu a nacismu. Gerasimov je ale měl v tašce a nikde je veřejně neukazoval. Nenaplnil tak skutkovou podstatu trestného činu.

Státní zástupkyně se proti rozsudku na místě odvolala, podala také stížnost proti propuštění Gerasimova z vazby. Případ tak opět putuje k městskému soudu.

Martin Hromádka, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme