Soud poprvé potrestal exekutora za nezákonnou dražbu
Poprvé v historii potrestal dnes Nejvyšší správní soud exekutora. Jiřímu Doležalovi z Plzně uložil pokutu deset tisíc korun. Nechal totiž vydražit nemovitost, která patřila do konkurzní podstaty, a to zákon zakazuje.
Možnost uložit sankci přenesli zákonodárci na soudce z exekutorské komory. Mohly za to především vnitřní spory, které komorou zmítaly a taky skandály spojené zejména se jménem jejího bývalého šéfa Juraje Podkonického.
Podle ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové bylo nutné přenést pravomoc rozhodování o trestech pro exekutory na soudce, jelikož situace uvnitř exekutorské komory byla takřka v neudržitelném stavu.
Poprvé v historii potrestal Nejvyšší správní soud exekutora. Téma pro ministryni spravedlnosti Danielu Kovářovou a prezidentku Exekutorské komory Janu Tvrdkovou.
„Takzvaná sankční novela byla schválena kvůli sankcím pro exekutorskou komoru. Právě vedení Exekutorské komory dlouhodobě nebylo schopné plnit účely, kvůli kterým byla komora ustavená. Není ale asi úplně správně zvolené jednoinstační kárné řízení. Otázkou je, zda Ústavní soud v budoucnu nezruší část zákona o soudech a soudcích, která tuto pravomoc Nejvyššího správního soudu zakládala,“ uvedla kopcová v Ozvěnách dne a dodala:
„Nejspíš by zmiňovaná část zákona přestala platit a zákonodárci by se museli celou věcí znovu zabývat. Museli by zřídit odvolací orgán, čímž by způsob vyřizování kárných věcí srovnali s ostatními typy řízení, kde to řízení je dvojinstanční.“
Exekutoři: Současný zákon není šťastný
Rovněž podle prezidentky Exekutorské komory Jany Tvrdkové je současná situace nešťastná. „Nejsem vůbec nadšená, že komora přišla o možnost vypořádat se s hříšníky z vlastních řad. Právě rozhodování o kárných řízeních tvoří jeden ze základních atributů samosprávné organizace. Rovněž vnímáme negativně zmíněné jednostupňové kárné řízení. Přivítali bychom navrácení dvojinstančního řízení,“ řekla v témže pořadu Radiožurnálu Tvrdková.
„Navíc Exekutorská komora nemůže do kárných žalob a řízení nyní nikterak zasahovat a není v těchto věcech ani vyrozumívaná. Podobně tomu bylo i ve zmíněném případě, jehož detaily si od Nejvyššího správního soudu vyžádáme,“ dodala Tvrdíková.
Podle ministryně Kovářové aktuálně soudy řeší 67 kárných žalob vedených proti exekutorům. „Jedná se spíše o zjištěné průtahy v řízeních, neoprávněné zabavování nebo nečinnost v jednání,“ upřesnila ministryně spravedlnosti.
Od léta se sníží odměny exekutorů
Během léta by měla začít platit vyhláška, která má navíc umožnit snížení odměny exekutorům v některých vybraných případech. Podle Kovářové nyní skončilo připomínkové řízení a vyhláška je připravena k podpisu. „Bohužel v této věci se nám nepodařila najít společná řeč s exekutorskou komorou,“ uvedla Daniela Kovářová.
Podle prezidentky Exekutorské komory ale její instituce vnímá neúměrné náklady na exekuce a nepříznivé dopady hospodářské krize, ale není možné řešit nastalé situace navrhovaným způsobem. „V rámci připomínkového řízení se sešly stížnosti i od soudů, které poukazovaly na neústavnost novely, nesystémovost a překročení kompetencí ministerstva spravedlnosti,“ uvedla Tvrdíková a dodala:
„Novela zavádí nerovné postavení účastníků řízení. Některé účastníky zvýhodňuje nad rámec účastníků jiných. Přenáší sociální odpovědnost státu na exekutory.“
Podle ministryně Kovářové ale mohla Exekutoraká komora navrhnou vlastní novelu nebo návrhy na řešení exekučních řízení.
„Exekutorská komora spíše negovala návrhy ministerstva a s ničím konstruktivním nepřišla. Náklady exekučních řízení jsou natolik vysoké, že vyhlášku je nutné vydat, a to nejenom s ohledem na současnou ekonomickou krizi,“ uzavřela Kovářová.