Soud posílá zakladatele H-Systemu na 12 let do vězení

Po více než 16měsíčním soudním maratónu padl verdikt v případu zkrachovalé stavební společnosti H-System. Pražský městský soud poslal do vězení čtyři bývalé manažery firmy, která v polovině 90. let slibovala lidem dostupné bydlení. Klienti věřili, že se maximálně do tří let budou stěhovat do svých nových bytů či rodinných domků. H-Systemu se ale nakonec podařilo dokončit pouhých třicet domů. Jedenáct stovek klientů tak přišlo o téměř jednu a čtvrt miliardy korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Smetka před soudem

Petr Smetka před soudem | Foto: Michal Kamaryt

Soud dnes uznal zakladatele H-Systemu Petra Smetku vinným z podvodu, zpronevěry a poškozování věřitele. Posílá ho za to na 12 let do vězení - je to nejvyšší možný trest, který mu mohl udělit. Smetkovi společníci Jaroslav Vítek, Jaroslav Eliáš a Ladislav Tůma by za mřížemi měli zůstat 9 a půl roku.

Smetka ale tvrdí, že nikdy neměl v úmyslu klienty podvést. "Máme výčitky, protože jsme to nedotáhli, a dá se říct, že jsme v některých chvílích lehkomyslně spravovali majetek."

Když v roce 1993 odstartoval megalomanský projekt dostupného bydlení na okraji Prahy, nikdo tehdy netušil, že na jeho konci bude soud a stovky podvedených lidí. Jedenáct stovek klientů přišlo v projektu o téměř jednu a čtvrt miliardy korun.

Petr Smetka | Foto: Michal Kamaryt

Podle státního zástupce Borise Havla vylákala čtveřice od lidí peníze, pak je převáděla na firmy, které vedla. Žalobce je přesvědčen, že Smetka všechno naplánoval. "On chtěl v prvé řadě za ty finanční prostředky klientů sám podnikat, získat zisk a pokud by nějaký získal v budoucnu, tak by jim z toho nějaké ty domy postavil. Jenže to těm lidem neřekl. Kdyby jim to řekl, tak by se mohli rozhodnout. Ale H-System nebyla ani banka, ani investiční společnost, ani obchodník s cennými papíry, byla to stavební firma a jako takovou ji lidi brali."

Za poškozování věřitele odsoudil senát také dva bývalé klienty H-Systemu, kteří po krachu firmy založili Stavební bytové družstvo Svatopluk. Ivan Král a Pavel Středa odešli od soudu s podmínkami. V družstvu je na 600 klientů, kteří se v H-Systemu bydlení nedočkali a sami se rozhodli za cenu dalších investic domky dostavět. Král a Středa tak podle žalobce poškodili ostatní klienty, kteří dál stavět nechtěli.

Všech šest obžalovaných se proti rozsudku odvolalo, odmítají vinu i trest. Případ H-Systemu tak bude řešit pražský Vrchní soud.

Markéta Kaclová, Jana Zemanová, Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme