Soud poslal Dbalého na vyšetření duševního stavu. Pozorování může trvat měsíce

Pražský městský soud poslal bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého do zdravotnického ústavu kvůli vyšetření duševního stavu. Usnesení není pravomocné, uvedla mluvčí soudu Markéta Puci. Dbalý si v minulosti sám stěžoval na psychické problémy, kvůli nimž nemohlo pokračovat hlavní líčení v kauze údajné korupce při nákupu gama nože a při digitalizaci chorobopisů.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obviněný bývalý šéf Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý Dbalý

Obviněný bývalý šéf Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý Dbalý | Foto: Filip Jandourek

"Příslušný trestní senát rozhodl při neveřejném zasedání ve věci obžalovaného Dbalého tak, že nařídil pozorování obžalovaného ve zdravotnickém ústavu. Své rozhodnutí soud opřel o vyjádření znalců, podle nichž nelze jinak učinit spolehlivé diagnostické závěry o duševním stavu obžalovaného," sdělila mluvčí.

"Pozorování ve zdravotnickém ústavu může podle trestního řádu trvat až dva měsíce, přičemž na odůvodněnou žádost znalců může soud tuto lhůtu prodloužit, nikoli však více než o jeden měsíc," doplnila.

Alkohol a kokain. Exšéf Homolky Dbalý nemůže kvůli duševní nemoci k soudu, tvrdí posudek

Číst článek

Dbalý proti usnesení senátu soudkyně Silvie Slepičkové podal v pondělí stížnost, která má odkladný účinek. O jeho nuceném umístění do ústavu tak bude rozhodovat ještě pražský vrchní soud.

Hlavní líčení v první větvi kauz Nemocnice Na Homolce, kterým se soud zabývá od loňského ledna a které mělo pokračovat v říjnu a listopadu, je proto nyní odročeno na neurčito. Dbalý trvá na své osobní účasti u jednání.

Při zadávání nákupu gama nože a zakázky na digitalizaci chorobopisů získal Dbalý podle obžaloby na úplatcích přes 27 milionů korun. Svou vinu u soudu popřel, státní zástupce podle něj "bezostyšně lže". Bývalý ředitel kritizuje mimo jiné to, že obžaloba vychází z poznámek v jeho deníku, který označil za fiktivní umělecké dílo o životě v lékařském prostředí.

U pražského městského soudu je také další obžaloba na Dbalého, která se týká mimo jiné poradenských tendrů nemocnice. Hlavní líčení zatím nemohlo začít, rovněž kvůli zdravotnímu stavu obžalovaného.

Policie nedávno ukončila vyšetřování třetí kauzy Nemocnice Na Homolce, která zahrnuje údajnou korupci v souvislosti s dodávkou pro pracoviště navigované chirurgie a dalšími tendry. Obviněný Dbalý byl kvůli urychlení věci vyloučen k samostatnému řízení, s čímž nesouhlasí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme