Soud poslal Krejčíře na 15 let do vězení za snahu o tunelování Čepra, advokátka nesouhlasí

Patnáct let vězení a pětiletý zákaz obchodování. To je trest, který Městský soud v Praze uložil uprchlému podnikateli Radovanovi Krejčířovi za pokus o tunelování státního podniku Čepro. Jako hlava zločinecké skupiny se měl dopustit pokusu o podvod, padělání peněz a přípravy vraždy. Soudkyně podnikatele odsoudila úhrnným trestem, do kterého spadají i předchozí verdikty. Vyhověla tak žalobci, který navrhoval trest na horní hranici sazby. Rozsudek není pravomocný.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radovan Krejčíř u soudu (foto z prosince 2013)

Radovan Krejčíř u soudu (foto z prosince 2013) | Zdroj: ČTK

Krejčířovi mělo pomáhat 10 dalších lidí. Pětiletý trest dostal údajný člen Krejčířova gangu Aleš Zagora a bývalý obchodní ředitel Čepra Martin Pechan.

Přehrát

00:00 / 00:00

Městský soud v Praze poslal Radovana Krejčíře na 15 let do vězení. Rozsudek není pravomocný

Právě s Pechanem se měl Krejčíř pokusit podnik vytunelovat pomocí fiktivních pohledávek. Při dalším pokusu o vyvádění peněz pak měl plánovat vraždu celníka.

S nepravomocným verdiktem nesouhlasí Krejčířova advokátka Karolína Babáková a odhaduje, že se její klient odvolá.

„Samozřejmě s rozsudkem nesouhlasím. Předpokládám, že se klient bude odvolávat. Zarazila mě hodně ta příprava vraždy. Tam si myslím, že absolutně rozsudek neodpovídá tomu, jak probíhalo dokazování u hlavního líčení. Ale klient se cítil nevinen ve všech bodech, nesouhlasíme s tím rozsudkem jako s celkem.“

Možné odvolání

Ostatní obžalovaní dostali podmíněné nebo žádné tresty. Odvolání proto zváží i státní zástupce Jaroslav Dolejší.

„Vina byla v podstatných rysech uznána tak, jak byla popsána obžalobou. Pokud jde o otázku trestu, zde bude muset obžaloba zvážit, zda tresty bude nebo nebude akceptovat, " uvedl Dolejší.

S verdiktem není zcela spokojený ani advokát Čepra Jaromír Císař. Soud Krejčířovi vyměřil náhradu škody na 18 milionů korun, které má zaplatit společně s Martinem Pechanem. Čepro ale žádalo asi čtyřnásobek.

Žalobce původně požadoval pro Krejčíře trest 14 až 15 let vězení a propadnutí majetku. Nepodmíněné tresty odnětí svobody chtěl i pro údajné členy zločinecké skupiny a bývalého obchodního ředitele Pechana.

Krejčíř je nyní ve vazbě v Jihoafrické republice, tamní soud ho nedávno uznal vinným z pokusu o vraždu a únos a z pokusu o přechovávání pervitinu. Česká republika usiluje o vydání uprchlého podnikatele už od roku 2007.

Kauza Radovan Krejčíř | Foto: Český rozhlas

ČRo, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme