Soud poslal mladého Roma na 10 let do vězení. Za zbití a znásilnění chlapce

Za brutální týrání mladého chlapce dostal šestnáctiletý Rom nejvyšší možný trest. A to deset let vězení. Udělil ho dnes Krajský soud v Ústí nad Labem. Mladý Rom na jaře v Krupce na Teplicku ještě s jedním pachatelem brutálně několik hodin týral a pak se snažil zabít dvanáctiletého chlapce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Senát ústeckého krajského soudu uložil nejvyšší možný trest mladistvému Romovi, který se dopustil brutálního týrání dvanáctiletého chlapce, kterého si náhodně vybral za oběť v Krupce na Teplicku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výkonný ředitel občanského sdružení Romea Zdeněk Ryšavý v odpoledních Ozvěnách dne.

A to všechno jen proto, aby si na chlapci vylil vztek za to, že u sebe nemá ani mobil, ani peníze, které po něm požadoval. Odsouzenému v tom pomáhal ještě nezletilý spolupachatel.

Na odlehlém místě chlapce pak nejen brutálně několik hodin týrali, ale i znásilnili a pak ho chtěli kopanci, šlapáním a bitím zabít. Soudkyně uvedla, že podle znalců není šance, že by se v budoucnu odsouzený mladík nějak změnil a bude vždy pro společnost nebezpečný.

Soudkyně Kamila Elsnicová jednání útočníků označila za lynč s rasovým podtextem. „Znalec doktor Fialka nám potvrdil, že pokud by poškozený upadl do bezvědomí nebo usnul, tak za tři až šest hodin by zemřel na podchlazení,“ řekla Elsnicová.

Ojedinělý případ

Podle výkonného ředitele občanského sdružení Romea Zdeňka Ryšavého se ale u Romů jedná o ojedinělý případ. Rasově motivované trestné činy totiž podle něj páchají Romové výjimečně.

„Nepamatuji si, že by se někdy něco podobného v předchozích letech stalo. Někdy v roce 2002 byli dva Romové odsouzeni za čtyřnásobný pokus o rasově motivovanou vraždu, kdy opilí před hospodou pobodali čtyři lidi. Ale takto závažný trestný čin, rasově motivovaný, a kde by útočníkem byl Rom, si nepamatuji,“ řekl Ryšavý.

Upozornil, že i mezi Romy, stejně jako v každé jiné národnostní skupině, jsou lidé, kteří mohou rasově motivované trestné činy páchat. „V tom nejsou Romové nijak výjimeční,“ řekl Ryšavý. Připomněl také, že statistiky se u Romů nevedou.

Zopakoval ale, že se jedná o ojedinělý případ a že rasistické nálady v romské komunitě nesílí. „Tady neexistuje žádná romská organizace, která by programově hlásala nějakou rasovou zášť,“ dodal výkonný ředitel občanského sdružení Romea.

Druhý z pachatelů byl v době činu nezletilý a trestnímu stíhání se tak vyhnul. Rozsudek zatím není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu na rozmyšlení a mohou se tudíž ještě odvolat.

Dagmar Cestrová, Veronika Sedláčková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme