Soud potrestal Američana deseti lety za pašování drog

Olomoucký vrchní soud dnes poslal na deset let do vězení dvaačtyřicetiletého Američana Marca Paula Blisaka za pašování a prodej drog v Česku. Zpřísnil tak rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který sice Američanovi vyměřil rovněž deset let, ale v mírnějším typu nápravného zařízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní síň

Blisak se podle soudu dopouštěl trestné činnosti v organizované slupině společně s dvěma dalšími muži, kteří již byli pravomocně odsouzeni.

"Společně měli dovážet do České republiky tablety extází. Jednalo se o poměrně velký počet těchto tablet, řádově přes 26.000 kusů. Přivážet je měli v době od června 2002 do června 2003," uvedl mluvčí olomouckého vrchního soudu Petr Angyalossy.

Policisté Blisaka zatkli předloni v létě na česko-německém hraničním přechodu v Rozvadově na Tachovsku. Objevili u něj asi 14.300 tablet drogy. Partneři Američana drogu prodávali na Moravě další dealerům.

Blisak se proti rozhodnutí brněnského soudu odvolal. Požadoval mírnější právní kvalifikaci a trest. Obhajoba jeho žádost zdůvodnila tím, že Američan nebyl členem organizované skupiny působící ve více státech, nýbrž drogy běžně nakupoval a prodával.

Vrchní soudu ale argumenty obhajoby odmítl. Blisak podle něj pracoval ve skupině, ve které fungovala dělba práce a koordinace při prodeji drog, a extázi nakupoval v Nizozemí. S žádostí státní zástupkyně se naopak ztotožnil a poslal Američana do věznice se zvýšenou ostrahou.

Odhalení Američana a jeho kompliců bylo výsledkem operací protidrogové centrály nazvaných Kyj a Stodolní. Blisak dodával na drogový trh tablety v trojím provedení: s kresbou jablka, nápisem Versace a také s logem Mitsubishi, tedy se třemi diamanty.

Martin Hromádka, Alena Vykydalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme