Soud potrestal Američana deseti lety za pašování drog

Olomoucký vrchní soud dnes poslal na deset let do vězení dvaačtyřicetiletého Američana Marca Paula Blisaka za pašování a prodej drog v Česku. Zpřísnil tak rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který sice Američanovi vyměřil rovněž deset let, ale v mírnějším typu nápravného zařízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní síň

Blisak se podle soudu dopouštěl trestné činnosti v organizované slupině společně s dvěma dalšími muži, kteří již byli pravomocně odsouzeni.

"Společně měli dovážet do České republiky tablety extází. Jednalo se o poměrně velký počet těchto tablet, řádově přes 26.000 kusů. Přivážet je měli v době od června 2002 do června 2003," uvedl mluvčí olomouckého vrchního soudu Petr Angyalossy.

Policisté Blisaka zatkli předloni v létě na česko-německém hraničním přechodu v Rozvadově na Tachovsku. Objevili u něj asi 14.300 tablet drogy. Partneři Američana drogu prodávali na Moravě další dealerům.

Blisak se proti rozhodnutí brněnského soudu odvolal. Požadoval mírnější právní kvalifikaci a trest. Obhajoba jeho žádost zdůvodnila tím, že Američan nebyl členem organizované skupiny působící ve více státech, nýbrž drogy běžně nakupoval a prodával.

Vrchní soudu ale argumenty obhajoby odmítl. Blisak podle něj pracoval ve skupině, ve které fungovala dělba práce a koordinace při prodeji drog, a extázi nakupoval v Nizozemí. S žádostí státní zástupkyně se naopak ztotožnil a poslal Američana do věznice se zvýšenou ostrahou.

Odhalení Američana a jeho kompliců bylo výsledkem operací protidrogové centrály nazvaných Kyj a Stodolní. Blisak dodával na drogový trh tablety v trojím provedení: s kresbou jablka, nápisem Versace a také s logem Mitsubishi, tedy se třemi diamanty.

Martin Hromádka, Alena Vykydalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme