Soud potrestal dva manažery zkrachovalé záložny

Ostravský soud potrestal dva manažery České národní záložny, kteří nezákonnými operacemi poškodili kampeličku o milionové částky. Dalších sedm manažerů soud obžaloby zprostil. Poškození klienti záložny, kteří proces sledovali, s verdiktem spokojeni nejsou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní síň | Foto: Justice.cz

Při vyhlašování rozsudku zela lavice obžalovaných prázdnotou - ani jeden z obžalovaných, z nichž každý má před jménem akademický titul, do soudní síně nepřišel. Soudce Igor Krajdl potrestal jenom dva z nich. Někdejší předseda představenstva Josef Paulík má ve vězení strávit pět let a úředník Ladislav Václavík, který měl na starosti úvěry, pak o dva roky méně.

"U obžalovaných Paulíka a Václavíka bylo prokázáno, že nesplnili své povinnosti v rámci chodu záložny, neuzavřeli k poskytovaným úvěrovým smlouvám zástavní smlouvy a tím omezili možnost záložny úvěry vymáhat," zdůvodnil rozsudek soudce.

Proces sledovala početná skupinka vesměs starších klientů, kteří v záložně přišli o své úspory. "Mně je líto, že takové věci řeší velice lidumilní soudcové," komentoval verdikt jeden z nich.

"Není se nad čím radovat, protože jasně vidíme, že prakticky nikdo za nic nemůže," myslí si jiný z poškozených klientů.

Soudce také zakázal někdejšímu předsedovi představenstva Paulíkovi a úvěrovému úředníkovi Václavíkovi několik let podnikat ve finančnictví.

Po krachu České národní záložny přišli střadatelé o více než sto milionů korun. Část svých peněz dostala většina z nich zpět prostřednictvím zákonného pojištění.

Andrea Čánová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme