Soud potrestal Kramného 28 lety vězení za vraždu manželky a dcery

Sedmatřicetiletého Petra Kramného z Karviné potrestal dnes Krajský soud v Ostravě 28 lety vězení za vraždu. Senát ho uznal vinným, že v červenci 2013 během dovolené v Egyptě zabil elektrickým proudem svou šestatřicetiletou manželku a osmiletou dceru. Kramný také musí podle soudu zaplatit příbuzným své manželky celkem osm milionů korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petra Kramného potrestal soud v Ostravě 28 lety vězení za vraždu

Petra Kramného potrestal soud v Ostravě 28 lety vězení za vraždu | Zdroj: ČTK

Kramný od počátku vinu popíral, tvrdil, že celá rodina měla žaludeční problémy. Obhájkyně Jana Rejžková žádala, aby jejího klienta soud viny zprostil. Kramný už je téměř dva roky ve vazbě.

Případ byl podle soudkyně Renaty Gilové specifický. "Místo činu nebylo na území ČR. Technici a kriminalisté neměli možnost prohlédnout místo činu a soudní lékaři neměli šanci provést prvotní pitvu. Přesto je senát přesvědčen, že se shromáždilo dostatek důkazů, aby mohl rozhodnout," řekla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za dvojnásobnou vraždu posílá soud Petra Kramného na 28 let do vězení. Podrobnosti od reportéra Martina Knitla

Důkazy podle ní tvoří ucelený řetěz, jehož články na sebe navazují a podporují se. Není podle soudkyně proto pochyb o vině. Připustila, že chybí přímé důkazy. "Nic to nemění na závěru soudu. Není to ani nic neobvyklého. Není to první ani poslední případ, kdy je někdo usvědčen na základě nepřímých důkazů," uvedla.

Podle soudkyně měl dost času na to, aby si připravil ‚blíže neupřesněný elektrický přístroj nebo nástroj a ten potom použil‘. Podle ní také neunesl rodinnou krizi. Poté, co k činu došlo, se údajně vše snažil svést na jakousi otravu nebo infekci.

Petr Kramný během čtení rozsudku nedával najevo žádnou emoci, stejně jako po celou dobu hlavního líčení. Celých 19 dní, kdy se případ u soudu projednával, se snažil zpochybnit názory znalců.

Jeho obhájkyni Janu Rejžkovou překvapila výše trestu i odůvodnění soudního senátu: „Já jsem očekávala odsuzující rozsudek, ale neočekávala jsem takovéto odůvodnění. Soudkyně bezmezně přejala argumentaci státního zástupce. Tento rozsudek mi připadá poplatný době před rokem 1989.“

Krajský soud v Ostravě vynesl rozsudek v mimořádně sledované Kramného kauze | Foto: ČTK

Matka a dcera byly nalezeny mrtvé v hotelovém pokoji. Podle egyptských úřadů zemřely na následky dehydratace nebo otravy. Žádný jed ale tamní experti neobjevili. Egyptská policie nikoho neobvinila a Kramný se po třech měsících mohl vrátit do České republiky.

Těla však po převozu do Česka pitvali znalci z Ústavu soudního lékařství v Ostravě, kteří došli k závěru, že oběti zemřely po zásahu elektrickým proudem. V únoru 2014 proto policie Kramného obvinila a soud ho poslal do vazby.

Podle oponentního znaleckého posudku, který si nechala vypracovat obhajoba, však nejpravděpodobnější příčinou smrti byla otrava. Soud si proto nechal vypracovat revizní posudek. Ten jako příčinu smrti určil jednoznačně zásah elektrickým proudem. Žalobce pro Kramného žádal výjimečný trest 30 let vězení.

Rozsudek je nepravomocný. Obhájkyně Petra Kramného se odvolala. Případ tak bude řešit Vrchní soud v Olomouci.

Případ Kramný | Foto: Český rozhlas

ČTK, Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme