Soud potrestal mladíka sedmi měsíci za hajlování

Jesenický soud dnes v zkráceném zřízení odsoudil dva mladíky, kteří v úterý ráno hajlovali a vykřikovali rasistické nadávky před tamním azylovým domem. Dvaadvacetiletý Petr Bajze půjde na sedm měsíců za mříže, druhý mladík dostal stejný trest a osmnáctiměsíční podmínkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní síň

Mladíci byli podle jesenického soudce Miloše Kubíčka obžalováni z výtržnictví, podpory a propagace hnutí směřující k potlačení práv a svobod člověka a z násilí proti skupině obyvatel. Blajze byl odsouzen k nepodmíněnému trestu proto, že už byl dříve za jiné výtržnosti potrestán podmínkou.

Mladík se dopouštěl i dalších rasově motivovaných trestných činů. Před soudem se v jiném případě zodpovídá z brutálního útoku na manželský pár Žigových z Jeseníku. U soudu tvrdil, že si kvůli opilosti útok na azylový dům nepamatuje. Soudce ale jeho verzi neuvěřil a poslal ho do vězení.

Soudce mohl Blajzemu uložit v rámci trestní sazby uložit od šesti měsíců do tří let odnětí vězení, nakonec se ale přiklonil k mírnějšímu trestu. "V minulosti nikdy ve výkonu trestu odnětí svobody nebyl. Bylo zjištěno, že se jednalo o toliko verbální útoky, soud tedy volil trest blíže k spodní hranici sazby," uvedl Kubíček. Po rozsudku Blajzeho odvedla eskorta do vazby.

Stejně starého Martina Potokiho potrestal soud podmíněným trestem sedm měsíců se zkušební dobou na 1,5 roku. Zatímco Blajze svou vinu popřel, Potoki se k činu doznal. U soudu uvedl, že za všechno může právě Blajze. Prý to byl jeho nápad.

Výtržníci ale byli před azylovým domem tři. "Když jsem byl v kuchyni, tak jsme je jasně slyšel řvát "Sieg heil" a "cikáni pojďte ven, rozbijem vám huby". Dva byli před oknem, pak jsem šel zkontrolovat situaci ven, tak odcházeli už tři," potvrzuje sociální pracovník azylového domu. Jméno třetího pachatele ale ani jeden z obžalovaných neprozradil, policie po něm pátrá.

Obě strany si po rozhodnutí soudu ponechaly dobu na odvolání. Pokud některá ze stran odvolání podá, případ převezme odvolací olomoucký krajský soud. V opačném případě nastoupí Blajze výkon trestu.

Martin Hromádka, Andrea Švubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme