Soud potrestal mladíky, kteří napadali kolemjdoucí

Za násilí v ulicích Ostravy půjdou dva mladíci do vězení. Rozhodl tak ostravský soud. Potrestal je ale jen za některé útoky, další se nepodařilo prokázat. Loni na podzim skupina mladých lidí bezdůvodně napadala náhodné kolemjdoucí. Neokrádali je, ale kopali do nich. Jeden z agresorů u toho vykřikoval rasistická hesla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obžalovaní před soudem | Zdroj: ČTK

Po sérii násilností zůstalo v nočních ulicích Ostravy ležet v kalužích krve několik lidí. Nejvážnější zranění utrpěl redaktor Lidových novin Jan Král, který zrovna venčil psa. "Srazili mě zezadu, já jsem vůbec nikoho neviděl; maximálně jejich podrážky. Byl jsem zkopán a zbit do hlavy. Měsíc a půl jsem se léčil."

Právě za útok na Jana Krále byli mladíci obžalováni i z těžké újmy na zdraví - vyslechli si ale zprošťující verdikt. Stejně jako za zbití dvojice mladých studentů. "Soud se ocitl jednoznačně v důkazní nouzi, neboť neměl k dispozici jak přímý důkaz, tak řetěz nepřímých důkazů," vysvětlila své rozhodnutí soudkyně Olga Mandáková.

Osudným se tak dvěma násilníkům stalo až napadení policejního důstojníka. Jeho kolegové se za agresory rozběhli a okamžitě je zadrželi. Za tento útok půjdou dva obžalovaní do vězení, a to na 22 a 18 měsíců.

Soudkyně Mandáková také kritizovala průběh vyšetřování. Policisté hned po činu dali obětem fotky podezřelých, aby je identifikovali. Podle ní ale měli násilníky poznávat tváří v tvář. "Pobyt všech obžalovaných byl známý, navíc někteří byli ve vazbě, někteří se dobrovolně dostavili na policii. Pak rekognice fotografií jsou nepřípustné, a měly být činěny formou in natura," upozornila soudkyně.

"Státní zástupce provádí dohled a já v této chvíli nemám žádné signály, že by cokoliv na této práci kritizoval," brání své muže šéf ostravských kriminalistů Tomáš Landsfeld.

Co na to říká státní zástupkyně, se společnost asi nedoví. Žalobkyně totiž odešla z jednací síně dveřmi, které vedou do neveřejných prostor, a prakticky tak obešla čekající novináře.

Marika Táborská, Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme