Soud potrestal mladíky za šíření nacismu na sociální síti

Okresní soud v Kroměříži potrestal pět mladíků tříletou podmínkou. Podle obžaloby posílali na internetovou sociální síť hudební videoklipy s nacistickou tematikou a jiné materiály s nacistickými symboly. Soudce uložil trest na dolní hranici možné sazby. Pětici obžalovaných teoreticky hrozilo za podněcování rasové nenávisti až deset let odnětí svobody.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud s neonacisty v Kroměříži

Soud s neonacisty v Kroměříži | Foto: Pavel Sedláček

Až na výjimky se mladíci ve věku od 19 do 27 let neznali. Každý z nich má svůj profil na Facebooku, kde zveřejňovali zcela jasnou propagaci nacismu nebo fašismu. Podle obžaloby šlo o hudbu s rasistickým podtextem nabádající k nenávisti vůči lidem neárijských ras.

Muži měli na Facebooku od 40 do 200 takzvaných přátel, kteří mohli videa sdílet, a to je podstata šíření myšlenek, které nejsou v souladu s tuzemskými zákony.

Mladíci měli za sebou i návštěvu koncertů kontroverzních kapel. Jeden byl vyfocen, jak hajluje v tričku s hákovým křížem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Ozvěn dne byli redaktor ČRo Pavel Sedláček a odborník na extremismus Jan Charvát

Svou vinu v rámci závěrečných řečí všech pět popřelo, stejně tak zprošťující rozsudek žádali všichni obhájci. Nejčastější argumenty byly, že obžalovaní neumí anglicky, německy nebo rusky, aby dostatečně rozuměli textům písní. Jen tvrdili, že se jim líbí tvrdá muzika a že si stahují všechny možné kapely.

Podle některých odborníků je verdikt průlomový. Soudce Karel Rašín tuto obhajobu označil za účelovou s tím, že všichni museli dobře vědět, co poslouchají, a tím obsah šíří mezi takzvané přátele na Facebooku.

Dva z odsouzených tresty přijali, tři si nechali lhůtu na rozmyšlenou, stejně jako žaloba, která bude možná žádat vyšší tresty, i když původně navrhovala jen podmíněné.

Je to zřejmě první případ, kdy byl někdo za podobnou aktivitu odsouzen, i když jde jen o podmínečný trest.

„Sociální sítě existují poměrně krátkou dobu, policie se na to musela připravit a řešit řadu věcí, které byly spojené s počítačovým přenosem informací. Teď možná zkouší tu variantu trochu možnější. To znamená, pokud někdo pod svým jménem zveřejní takovou píseň, může být za to stíhán. Náš zákoník to umožňuje,“ říká odborník na extremistická hnutí Jan Charvát z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

„Celý rozsudek nepochybně vyvolá silné reakce ve společnosti. Už teď je to jasné. Pro řadu lidí už jen ta představa, že je člověk odsouzen za to, že sdílel nějakou píseň, je v zásadě velmi nepříjemná, bez ohledu na to, co v té písni bylo. Zveřejňování takových videí není věc, která by měla být z mého pohledu trestná, ale zákoník to skutečně umožňuje,“ myslí si Charvát.

„Pokud dojde soud k názoru, že skutečně jde o propagaci, to znamená, že jde o situaci, kdy jsou taková videa předkládána nějakému širšímu počtu lidí, kteří se s nimi setkávají poprvé, kteří sami osobně nejsou neonacisté,“ dodává Charvát.

Pavel Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme