Soud potrestal romské lichváře

Okresní soud v Ústí nad Labem poslal do vězení dva ze čtyř ústeckých romských lichvářů, kteří půjčovali Romům z Matiční ulice peníze na stoprocentní úrok. Dluh pak pod pohrůžkou zbití či zabití vymáhali zpět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soud | Foto: Nejvyšší soud

Pro trestný čin porušování domovní svobody a vydírání stráví ve věznici s ostrahou Josef Tamáš čtyři roky a Roman Balák 10 měsíců. Milan Tamáš pak dostal podmíněný 18měsíční trest s odkladem na tři roky a Rozálie Tamášová byla pro nedostatek důkazů zproštěna viny. Odsouzený Josef Tamáš se na místě odvolal. Ostatní si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

V ústecké Matiční ulici žije v současné době asi padesát rodin, z nichž zhruba 90 procent je závislých na státní podpoře a sociálních dávkách. Odhadem 70 procent si někdy půjčuje na stoprocentní úrok od místních romských lichvářů, takzvaných úžerníků. Podle výpovědi svědků byli dlužníci pod neustálým tlakem. Úžernické klany vyhrožovaly nejenom samotným "klientům", ale i jejich rodinám.

Jedna ze svědkyň uvedla, že peníze po ní bratři Tamášové požadovali za dluh jejího bratra. Ona sama má čtyři děti a jejímu tříletému synovi vyhrožovali s nožem v ruce. "Neustále chodili, že brácha dluží, furt." Rozálie Tamášové a její synové Milan a Josef popřeli, že by od Romů z Matiční vymáhali více peněz, než jim půjčili.

Markéta Kaclová, Marika Táborská, Ivana Solničková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme