Soud potrestal žalobce z kauzy Kořistka

Kárný senát Vrchního soudu v Olomouci potrestal žalobce z kauzy Kořistka. Martin Fraš bude po čtyři měsíce dostávat o dvacet procent nižší plat. Souhlasil s trestním stíháním poradce šéfa ODS Marka Dalíka a lobbisty Jana Večerka. Oba muži měli údajně uplácet unionistického poslance Zdeňka Kořistku. To se ale nepodařilo prokázat a stíhání bylo zastaveno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Fraš | Foto: Vladislav Galgonek

Šéf ostravských žalobců Josef Bláha chtěl, aby kárný senát zbavil Fraše funkce. Podle něj je tento mladý žalobce vzdorovitý, nezvládnutelný a nerespektuje své nadřízené. Nelíbilo se mu například, že Maritn Fraš od elitních detektivů věděl, že se chystají Marka Dalíka a Jana Večerka zatknout a vrtulníkem přemístit do cely, a vůbec své nadřízení neinformoval. Tím jim znemožnil kontrolu nad ostře sledovanou kauzou. "Je to závažné pochybení ve zmaření dohledu a magistr Fraš to ani neuzná," dodává Bláha.

Mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Petr Angyalossi dodává, že verdikt karného senátu zase tak přísný nebyl: "Za vinu mu bylo prokázáno a kladeno pouze to, že jednak nesplnil pokyn svého dozorového státního zástupce, že jej neinformival o jeho dalším zamýšleném postupu, a po té druhá věc, která mu je kladena za vinu, že to své odepření splnění tohoto pokynu a písemně vypracované v podstatě distribuoval dál takovým způsobem, že vlastně umožnil jeho zveřejnění."

Fraš tak může dále oblékat talár, jen bude na několik měsíců nižší plat. Obžalovaný opouštěl jednací síň s kamenou tváří. Fraš prý přemýšlí o podání opravného prostředku.

Marek Dalík teď chce žalovat stát o čtyři miliony korun za náhradu škody. Kvůli obvinění přišel údajně o několik klientů své agentury.

Andrea Brtníková, Markéta Hýlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme