Soud potvrdil nárok Alžběty Pezoldové na Schwarzenberskou hrobku

Dědička hlubocké větvě šlechtického rodu Schwarzenbergů Alžběta Pezoldová vyhrála soudní spor o rodinnou hrobku v Domaníně u Třeboně. Jindřichohradecký okresní soud dnes potvrdil její nárok, že hrobka a pozemek pod ní patří do pozůstalosti Adolfa Schwarzenberga. Postupoval podle nálezu Ústavního soudu, který počátkem roku zrušil rozhodnutí předcházejících soudů nižších instancí. Hrobka totiž není majetek podnikatelského charakteru a tudíž nemůže být zkonfiskována.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schwarzenberská hrobka v Domaníně

Schwarzenberská hrobka v Domaníně | Foto: www.pruvodce.com

Žalobkyně Alžběta Pezoldová, dědička posledního šlechtického majitele Adolfa Schwarzenberga, byla ale úspěšná jen částečně, protože soud nevrátil do pozůstalosti přilehlé pozemky. I tak se ale jedná o průlomové rozhodnutí, byť neznamená, že by Alžběta Pezoldová byla automaticky majitelkou pietního místa v Domaníně. Teď totiž ještě musí vyvolat dědické řízení.

Jednašedesátiletá Alžběta Pezoldová usiluje v naší republice o stovky nemovitostí z někdejšího majetku větve Schwarzenbergů z Hluboké nad Vltavou. Jeho současnou hodnotu odborníci vyčíslují částkou 40 miliard korun.

Jedná se především o zámky Hluboká nad Vltavou, Český Krumlov nebo Třeboň, o klášter Zlatá Koruna nebo o Schwarzenberský a Salmovský palác na pražských Hradčanech.

Hlubocká větev šlechtického rodu definitivně přišla o majetek zvláštním zákonem Československé republiky o zestátnění v roce 1947, předtím ji v roce 1940 o majetek připravili nacisté. Ústavní soud ale rozhodl, že hrobka jako pietní místo neměla být nikdy zestátněna. Vztahuje se totiž na ní pietní ochrana, která je součástí práva na rodinný život.

Přečtěte si také:
Na zámku Hluboká začaly přípravy na březnovou schůzku ministrů EU
Zámek Hluboká nad Vltavou bude přístupný i v zimě
Nejvyšší soud hlubocký zámek Pezoldové nevydal

Michaela Vrácovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme