Soud potvrdil osvobozující rozsudek pro Víta Bártu a Jaroslava Škárku

Pražský městský soud definitivně osvobodil předsedu Věcí veřejných Víta Bártu i poslance Jaroslava Škárku. Zamítl odvolání státní zástupkyně, která se zproštěním viny nesouhlasila. Oba politici byli obžalováni z podplácení a z přijetí úplatku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vít Bárta (vlevo) a Jaroslav Škárka před soudem | Zdroj: ČTK

Dnešní rozhodnutí soudu je sice pravomocné, nemusí být ale nutně poslední.

Státní zástupce v závěrečné řeči zmínil beznadějnou pozici obžaloby, když o věci rozhoduje stejný senát, který už jednou svůj právní názor jasně vyslovil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ Víta Bárty a Jaroslava Škárky shrnul redaktor Martin Drtina

Podle něj mají být tyto praktiky trestány voliči ve volbách, a ne soudy.

Dnešní jednání tak bral státní zástupce jako předpolí pro dovolání k Nejvyššímu soudu. Žalobce Vladimír Hackl ho navrhne nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi. Tento mimořádný opravný prostředek je ve hře ze dvou důvodů, a to pro extrémní nesoulad při hodnocení důkazů a pro nerespektování právního názoru právě Nejvyššího soudu.

Jaroslav Škárka je i přes potvrzení osvobozujícího rozsudku nespokojený. "Pro mě je nepřijatelné, že pan korupčník Bárta vyvázl bez trestu. Já jsem se ničeho nedopustil, takže si myslím, že v mém případě bylo spravedlnosti učiněno zadost," řekl.

Bárta: Očištěny jsou i Věci veřejné

Vít Bárta rozhodnutí přivítal. „Dámy a pánové, jsem očištěn. Ale ptám se: co Lessy, co Daňhel, co spousta anonymních, nepohodlných lidí, účelově kriminalizovaných, mediálně dehonestovaných jen proto, že se postavili kmotrům. Nejsem očištěn jen já, jen pan poslanec Otto Chaloupka, ale i celé Věci veřejné," prohlásil a dodal:

„Terminátor Věci veřejné je naolejován. A boj proti kmotrům, boj za levnější a kvalitnější potraviny, boj proti Kalouskovu hazardu může naplno začít.“

Politici byli obviněni z podplácení a z přijetí úplatku. Bárta si měl podle obžaloby zajistit u tehdejších stranických kolegů loajalitu. 170 tisíc měl dát Kristýně Kočí a půl milionu právě Škárkovi. Bárta, který kvůli kauze rezignoval na post ministra dopravy, se hájil tím, že šlo jen o půjčku.

Martin Drtina, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme