Soud potvrdil platnost výpovědi z práce kvůli záměně dětí v Třebíči

Výpověď z práce, kterou dostala zdravotní sestra Zdeňka Mládková od třebíčské nemocnice kvůli záměně novorozenců, je platná. Dnes o tom rozhodl senát třebíčského soudu. Nemocnice prokázala, že Mládková v prosinci 2006 závažně porušila tehdejší pracovní předpisy a přinejmenším nezabránila záměně Nikoly Trojanové a Veroniky Čermákové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

v soudní síni | Foto: Nejvyšší soud

Soud svým rozsudkem označil Zdenu Mládkovou jako jednoho z viníků, kteří jsou za záměnu dětí odpovědní. Propuštěná sestra měla jako zkušená zdravotnice například rozpoznat, že děti mají odlišnou váhu o více než 650 gramů a poznávacím znamení pro ni měl být také hematom na hlavičce dcery paní Čermákové, která rodila takzvaným vakuuextraktorem - pokračuje soudce Jan Tesař:

"Bylo to samozřejmě určité řetězení chyb, které nastalo v té nemocnici. Nicméně dospěli jsme skutečně k závěru, že k určitému porušení pracovní kázně tam nastalo."

Ředitel nemocnice Petr Mayer na důvodnosti rozvázání pracovního poměru trval. Od třebíčského soudu proto odcházel spokojen: "Jsme rádi, že soud dal nemocnici za pravdu. My jsme si od počátku té nešťastné události stáli za svými názory z toho vnitřního šetření. Závěrem lze konstatovat, že jde zatím o rozhodnutí prvoinstančního soudu, takže uvidíme jak se ta záležitost bude dál vyvíjet."

Jestli se propuštěná sestra proti rozsudku odvolá zatím není jasné, sama k soudu nedorazila a její právní zástupkyně se k věci nevyjádřila.

V souvislosti s výměnou miminek dostalo trest už sedm zaměstnanců. Policie ani státní zástupce neshledali, že by zdravotnický personál vyměnil děti úmyslně, trestný čin tedy spáchán nebyl.

Brněnský soud letos v lednu rozhodl, že třebíčská nemocnice bude muset za záměnu Nikoly a Veroniky vyplatit jejich rodinám celkové odškodnění přes tři milióny korun. Nemocnice se proti výši odškodnění odvolala.

Milan Kopp, Kateřina Causidisová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme