Soud potvrdil podmínečné tresty za legalizaci kradeného obrazu malířky Toyen

Podmínečné tresty v kauze kradeného obrazu od malířky Toyen platí. Odvolací Krajský soud v Praze dnes potvrdil verdikt nad třemi muži, které potrestal za legalizaci výnosu z trestné činnosti. Původní majitelce nabídli skoro dva miliony korun za to, že plátno nechá vymazat z registru kradených děl.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obraz Severní krajina z roku 1931 malířky Marie Čermínové, tvořící pod uměleckým jménem Toyen

Obraz Severní krajina z roku 1931 malířky Marie Čermínové, tvořící pod uměleckým jménem Toyen | Foto: Policie ČR

„Tam zazněla věta, že jinak poškozená obraz neuvidí. Obžalovaní odmítali sdělit, kde se ten obraz nachází. Poškozená se proto dostávala do určitého nátlaku. V tomto směru to vybočuje z narovnání - spravedlivého vyřešení vztahů,“ shrnula soudkyně Lucie Černá.

Obhajoba se brání tím, že muži jednali v dobré víře, že obraz už vlastní nový majitel. S původní majitelkou se prý chtěli jen spravedlivě vyrovnat.

„Nebylo vysvětleno, jak měli původ té věci zatajovat. Oni nic netajili, k žádnému zatajování nenutili. Pouze chtěli, aby obraz zmizel z databáze odcizených předmětů. Správcem této databáze bylo vysvětleno, že po nalezení jsou jednotlivá díla vymazávána,“ říká advokát Stanislav Němec.

Muži připravují dovolání k Nejvyššímu soudu. Dnešní rozsudek je ale pravomocný.

Obraz namalovala Toyen v roce 1931. Patřil rodině Mlady Filípkové, které byl v roce 1992 ukraden. O čtyři roky později ho od pražského galeristy koupil Josef Běhunčík. Ten poté požádal svého známého, sochaře a restaurátora památek Pavla Filipa, aby sehnal za provizi kupce. Filip do věci zaangažoval Patrika Šimona, který zřejmě plánoval, že obraz zakoupí do své sbírky.

Když obžalovaní v roce 2007 zjistili, že by obraz mohl být kradený, snažili se podle svého tvrzení nabídnout Filípkové finanční kompenzaci. Nejdříve jí nabízeli dva a poté 1,8 milionu korun, přestože podle obžaloby věděli, že cena obrazu je mnohem vyšší.

Podle dřívějších odhadů má dílo hodnotu sedm až osm milionů korun, prodejní cena by se mohla pohybovat mezi osmi a deseti miliony. Obžalovaní tvrdí, že chtěli zabránit pochybnostem, které by se v budoucnu mohly objevit.

Obraz ukradl Filípkové v roce 1992 mladík ze sousedství. Byl odsouzen k pěti letům vězení, polovina trestu mu byla za dobré chování odpuštěna. Otázkou vlastnictví obrazu se teď zabývá Obvodní soud pro Prahu 10, s rozhodnutím však podle dřívějších informací vyčkával na pravomocný rozsudek v trestní větvi kauzy. Olejomalba je prozatím v soudní úschově.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme