Soud potvrdil podmínku pro dozorce z Mírova

Za útěk vraha Jiřího Kajínka z věznice v Mírově na Šumpersku dnes olomoucký krajský soud potrestal podmínkou jednoho ze dvou bývalých dozorců. V odvolacím řízení potvrdil Josefu Májkovi osmiměsíční trest s podmíněným odkladem na dva roky. Májkova kolegu Petra Bartoše, který do služby nastoupil těsně před vězňovým útěkem, soudce znovu zprostil obžaloby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nádvoří věznice Mírov | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Soud uznal za jednoznačně prokázané, že Májek porušil služební předpisy, čímž Kajínkovi v říjnu roku 2000 umožnil přípravu na útěk i útěk samotný. Bývalý dozorce, stejně jako jeho kolega Petr Bartoš, během celého procesu své obvinění popíral. Oba se hájili tím, že v osudný den cely kontrolovali a postupovali při tom tak, jak bylo v praxi.

S verdiktem trojčlenného senátu byl velmi nespokojen obhájce obou dozorců Jan Špilháček. "Buď pan soudce neznal obsah toho spisu, nebo nevím. Když oba dva orgány, jak soud tak státní zástupce řekne, že tam byla řada porušení ze strany vedení věznice, ale za to mohou moji klienti, nebo respektive jeden z nich." Obhájce zvažuje, že proti rozhodnutí soudu podá mimořádný opravný prostředek.

Kvůli útěku Jiřího Kajínka z nejstřeženější české věznice přišli tehdy o místo ředitel Mírova Milan Kohoutek a jeho náměstek Květoslav Vlasák. Generální ředitelce Vězeňské služby Kamile Meclové snížil ministr spravedlnosti osobní ohodnocení. Celkem sedm dozorců bylo po útěku postaveno mimo službu, vyšetřovatel pak obvinil jen dva z nich - Májka a Bartoše, a to za maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti a za porušování dozorčí služby.

Marika Táborská, Adam Fritscher Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme