Soud potvrdil podmínku pro popírače holocaustu Stworu

Krajský soud v Praze odmítl odvolání popírače holocaustu Vladimíra Stwory. Ten tak od soudu odešel s potvrzeným půlročním podmíněným trestem. Zpochybňování holocaustu se dopustil článkem na diskusním serveru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský soud v Praze | Foto: Marián Vojtek

Případ si soudní instance přehazují už čtvrtým rokem. Dva původně zprošťující rozsudky odvolací soud pokaždé zrušil. Potřetí byl Stwora odsouzen k podmínce a tento rozsudek dnes soud potvrdil s odůvodněním, že jsou témata, u kterých není připuštěna veřejná diskuze a holocaust je jedním z nich.

Emigrant, který čtvrt století žije v Torontu, publikoval na webu článek jiného autora zpochybňující existenci koncentračních táborů a plynových komor. Na svou obhajobu uvádí, že svobodu slova není možné omezit a že v Kanadě nemohl vědět, že takový skutek může být v Česku stíhán.

Stwora proti pravomocnému verdiktu chystá dovolání. Chce v něm uplatnit podobné argumenty jako obhájce Tomáš Sokol v trestní věci vydavatele českého překladu knihy Mein Kampf.

„Proč bychom se nemohli bavit o tom, kolik těch obětí bylo? Oni říkají, že je to vyjádření neúcty k mrtvým. Já si myslím, že naopak vyjádření neúcty k mrtvým je o tom nehovořit,“ řekl Vladimír Stwora.

Igor Maňour, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme