Soud potvrdil podmínku pro popírače holocaustu Stworu

Krajský soud v Praze odmítl odvolání popírače holocaustu Vladimíra Stwory. Ten tak od soudu odešel s potvrzeným půlročním podmíněným trestem. Zpochybňování holocaustu se dopustil článkem na diskusním serveru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský soud v Praze | Foto: Marián Vojtek

Případ si soudní instance přehazují už čtvrtým rokem. Dva původně zprošťující rozsudky odvolací soud pokaždé zrušil. Potřetí byl Stwora odsouzen k podmínce a tento rozsudek dnes soud potvrdil s odůvodněním, že jsou témata, u kterých není připuštěna veřejná diskuze a holocaust je jedním z nich.

Emigrant, který čtvrt století žije v Torontu, publikoval na webu článek jiného autora zpochybňující existenci koncentračních táborů a plynových komor. Na svou obhajobu uvádí, že svobodu slova není možné omezit a že v Kanadě nemohl vědět, že takový skutek může být v Česku stíhán.

Stwora proti pravomocnému verdiktu chystá dovolání. Chce v něm uplatnit podobné argumenty jako obhájce Tomáš Sokol v trestní věci vydavatele českého překladu knihy Mein Kampf.

„Proč bychom se nemohli bavit o tom, kolik těch obětí bylo? Oni říkají, že je to vyjádření neúcty k mrtvým. Já si myslím, že naopak vyjádření neúcty k mrtvým je o tom nehovořit,“ řekl Vladimír Stwora.

Igor Maňour, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme