Soud potvrdil podmínku za vyhrožování státu

Podmínečný trest za vyhrožování českému státu dnes opět potvrdil Městský soud v Praze. Dva roky vězení s odkladem na pět let uložil mosteckému podnikateli Jiřímu Zmeškalovi za to, že hrozil teroristickými útoky na vlaky a požadoval od státu 20 milionů korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní síň

Soudní síň

Stejnou podmínku soud Zmeškalovi vyměřil již v únoru, odvolací senát však rozsudek v dubnu zrušil a vrátil případ k novému projednání. Vrchní soud v Praze se ale bude muset případem zabývat znovu, protože se státní zástupkyně opět na místě odvolala.

Zmeškal vyhrožoval státu prostřednictvím policejního prezidia, kterému zaslal dva dopisy. Případné útoky chtěl zaměřit na železnici. První z nich měl být varovný proti nákladnímu vlaku, druhý pak přímý a hodlal jej provést na jakýkoli vlak bez omezení, uvádí obžaloba.

V prvním dopise požadoval od státu 16 milionů korun. Obviňoval stát z toho, že se snaží zničit malé a střední podnikatele, a podepsal se jako restituent. Očekával odpověď přes inzerát v Annonci. Ten však vyšel jen v pražské příloze a Zmeškal si ho nevšiml. Loni v květnu poslal druhý dopis, v němž žádal již 20 milionů korun. K penězům se však nedostal, loni v červnu ho policie zadržela.

Zmeškal u soudu psaní dopisů přiznal, zopakoval však , že od počátku neměl v úmyslu teroristické útoky provést a že šlo o náhlé pohnutí mysli. Na námitku žalobkyně, že dopisy poslal opakovaně, řekl, že to způsobily České dráhy. Dva roky mu údajně nebyly schopny splatit více než půlmilionový dluh. Když pohledávku se ztrátou prodal jakési firmě, dráhy jí během pěti dnů zaplatily plnou výši dluhu.

Soudkyně dnes uznala, že Zmeškal jednal v rozčilení nad celou hospodářskou situací, která nepodporuje drobné podnikatele. Podmíněný trest je podle ní dostatečný a zohledňuje všechny polehčující okolnosti: dosavadní bezúhonnost, přiznání a vysvětlení pohnutek a účinnou lítost.

Martin Hromádka, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme