Soud potvrdil pokutu pro Alzu. Internetový obchod má za prodej o svátcích zaplatit 230 tisíc korun

Zákaz prodeje o vybraných svátcích se vztahuje i na internetové obchody, pokud jejich výdejní plocha přesahuje 200 metrů čtverečních. Potvrdil to minulý týden Městský soud v Praze, když zamítl žalobu společnosti Alza proti pokutě, kterou dostala od České obchodní inspekce. Inspekce dala Alze v roce 2017 pokutu 230 tisíc korun, Alza proti ní podala žalobu, kterou soud zamítl. Napsaly to pondělní Hospodářské noviny.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Internetový obchod Alza.cz | Zdroj: Alza.cz

„Soud se ztotožňuje s Českou obchodní inspekcí, že takové jednání není v uvedené státní svátky povoleno,“ citují Hospodářské noviny soudce Ladislava Hejtmánka.

Největší český e-shop Alza.cz otevřel 26. prosince prodejnu. Porušil zákon, tvrdí ČOI

Číst článek

Omezení prodeje o svátcích začalo platit koncem roku 2016. Alza tuto reguli ignorovala a prodávala dál. Obhajovala se tvrzením, že se na ni jako na internetového prodejce zákaz nevztahuje. „Alza má virtuální prodejní plochu vymezenou na internetu, nelze hovořit o fyzické prodejní ploše,“ argumentoval právní zástupce Alzy Štěpán Kmoch.

Obří nákupní prostory v Praze Holešovicích, které několikanásobně překračují povolenou prodejní plochu 200 metrů, jsou podle Kmocha pouze předváděcím showroomem jednotlivých výrobců.

Česká obchodní inspekce ale poukazovala na to, že Alza je klasickým prodejcem a maloobchodní i velkoobchodní činnost má nejen v obchodním rejstříku, ale také ji vykonává.

Zákaz prodeje o svátcích porušil podle inspekce jen jeden obchod. Jde opět o e-shop Alza.cz

Číst článek

Soudce podle Hospodářských novin přiznal, že s rozhodnutím čekal na to, až se vyřeší otázka, zda je zákon o prodejní době platný. Část senátorů jej totiž napadla u Ústavního soudu, který letos v březnu konstatoval, že je norma v pořádku.

Alza zatím neřekla, jak na rozsudek bude reagovat. „Jakmile budeme mít k dispozici písemné vyhotovení rozhodnutí, učiníme další kroky,“ řekla listu mluvčí Patricie Šedivá. Hospodářské noviny podotýkají, že dlouhodobé ignorování zákona přineslo Alze i další pokuty. Česká obchodní inspekce firmě uložila pravomocně osm pokut za celkové dva miliony korun, Alza proti všem podala žaloby.

Podle Hospodářských novin jsou pokuty nižší, než je průměrný zisk firmy za jeden den. Pokuty se však mohou podle inspekce zvyšovat, v případě opakovaného porušení zákona může inspekce dát za každé porušení maximální sankci pět milionů korun. Podle České obchodní inspekce je Alza jediným obchodem, který takto opakovaně postupuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme