Soud potvrdil pokutu pro Lukoil Aviation Czech, kde působí hradní poradce Nejedlý

Odvolací soud dnes potvrdil pokutu necelých 28 milionů korun pro společnost Lukoil Aviation Czech. Sankce se týká nevrácení části leteckého paliva státu. Bývalým jednatelem a současným spolumajitelem české pobočky ruského Lukoilu je hradní poradce pro ekonomiku Martin Nejedlý. Prezident Miloš Zeman už dříve řekl, že pokud odvolací soud pochybení Nejedlého potvrdí, zváží poradcovo odvolání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Spor začal v roce 2009, kdy Správa státních hmotných rezerv uzavřela s Lukoilem smlouvu na obměnu zásob leteckého petroleje.

Firma odebrala palivo za zhruba 276 milionů korun, zpět však vrátila jen necelou polovinu. Správa proto Lukoilu uložila smluvní pokutu, jenže firma ji odmítla zaplatit. Argumentovala třeba tím, že nárok je promlčený nebo že správě nevznikla žádná škoda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud v kauze pokuty pro Lukoil Aviation Czech sledovala redaktorka Veronika Hlaváčová

Věc se pak dostala k soudu. Loni v červnu Obvodní soud pro Prahu 1 řekl, že Lukoil Aviation Czech musí státu zaplatit 27,5 milionu korun. Dnes sankci potvrdil i odvolací soud, který původní částku ještě navýšil o 257 tisíc korun.

„Strana žalovaná porušila svou povinnost dodat množství leteckého petroleje,“ uvedl soudce Tomáš Mottl s tím, že i když žádné ze stran v danou chvíli nevznikala škoda – nechyběla kupní cena petroleje ani na jedné straně – závazek byl takto ujednán.

Podle právníka Lukoilu Jindřicha Syrovátka je firma připravená pokutu zaplatit. Peníze má k dispozici i přes to, že je nyní v likvidaci.

„Lukoil nedluží v České republice nikomu nic a tady vede pouze legitimní spor o tuto částku. Takže ve chvíli, kdy bude rozsudek doručen, tak samozřejmě to bude zaplaceno,“ řekl Syrovátko k dnešnímu verdiktu

Bývalým jednatelem a současným spolumajitelem firmy je Martin Nejedlý, místopředseda Strany práv občanů, která dříve nesla jméno prezidenta Zemana, a také hradní poradce pro ekonomiku. Zeman už dříve řekl, že pokud odvolací soud pochybení Nejedlého potvrdí, zváží jeho odvolání.

„Pan prezident se samozřejmě seznámí se zněním toho rozsudku a má v plánu setkání s panem poradcem Nejedlým, kde chce o celé věci hovořit. Pak teprve pan prezident oznámí svůj další postup,“ řekl dnes hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

ČRo, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme