Soud potvrdil trest Rusovi, který donutil v Praze nouzově přistát letadlo

Ruskému občanovi, kvůli kterému v Praze před devíti lety nouzově přistálo letadlo, potvrdil Vrchní soud v Praze trest 2,5 roku vězení. Už za tři týdny se ale muž dostane na svobodu. Jevgenij Rotshtein, známý jako Dogajev, už totiž většinu vyměřené doby strávil ve vazbě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Vzhledem k tomu, že rozsudek tímto nabývá právní moci, tak panu obžalovanému pro vykonání trestu zbývá, pokud se nepletu, zhruba 21 dnů. Vzhledem k tomu, že bude propuštěn, se může s naší justicí rozloučit a my s ním,“ potvrdil soudce Michal Hodoušek.

Státní zástupce Zdeněk Topinka původně požadoval pro bývalého ruského bankéře podstatně vyšší trest. Chtěl, aby byl muž odsouzen ne za ohrožení letadla, ale za pokus o únos. Dovolání k Nejvyššímu soudu teď ovšem Topinka podávat nebude.

„Tohle je neobvyklý případ a je fakt, že obžalovaný byl potrestán už tím, že přišel o všechen majetek, má potíže s rodinou a tak dále,“ vysvětlil.

Dnes 41letý Jevgenij Rotshtein letěl v roce 2006 s rodinou z Moskvy do Ženevy. Byl silně opilý a podle svědků ohrožoval další cestující. Posádce ruského Aeroflotu pak vyhrožoval bombou a chtěl po ní přistání v Egyptě. On sám to popírá.

„Nikoho v letadle jsem nemlátil, nic o Egyptu jsem neříkal. Tři lidé mě zmlátili a pomluvili,“ uvedl Rotshtein. Uznal nicméně, že vypil asi půl litru vodky a bral silné léky na bolest zad. Situaci na palubě si prý částečně nepamatuje. Po propuštění chce odcestovat za rodinou do Velké Británie.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme