Soud přehrává poslední z policejních výslechů Salačové. Poprvé se v něm zmiňuje o Rathovi

Korunní svědkyně v kauze poslance Davida Ratha podnikatelka Ivana Salačová a další obžalovaní už třetí den sledují záznamy z výslechů Salačové na policii. Vyšetřovatelům při nich popsala, jak se ovlivňovaly zakázky ve Středočeském kraji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivana Salačová, obviněná z korupce při zadávání veřejných zakázek, v přestávce jednání Krajského soudu v Praze. | Zdroj: ČTK

Dnes se přehrává poslední ze tří výslechů. Oproti předešlým dvěma se liší tím, že v něm vůbec poprvé zaznívá jméno bývalého středočeského hejtmana.

Poté, co Salačová vyšetřovatelce vysvětlila okolnosti opravy zámku v Buštěhradu, na záznamu říká, že se Kateřina Pancová s Rathem dobře znají. Exředitelka kladenské nemocnice prý několikrát zmínila, že „to probere s Davidem“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soudní jednání sleduje reportér Martin Drtina

Osmihodinový záznam soud přehrává celý, včetně přestávek. Předseda senátu Robert Pacovský původně chtěl prázdné pasáže přeskočit, jejich kompletní přehrání si ale vynutil obžalovaný Petr Kott.

Upozornil na to, že během jedné z přestávek se Salačová měla ptát vyšetřovatelky na to, jestli odpovídala dobře. Rath, Pancová i Kott teď proto bedlivě sledují, jak Salačová mluvila během pauzy s vyšetřovateli.

Bývalý hejtman David Rath, exposlanec Petr Kott a někdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová jsou považováni za hlavní aktéry údajné korupční kauzy týkající se výběrových řízení ve Středočeském kraji. Policie a státní zástupce je viní z přijetí úplatků a dalších korupčních trestných činů, za což jim hrozí až dvanáctileté vězení. Spolu s trojicí čelí podezření dalších osm lidí.

Majitelka stavební firmy FISA Ivana Salačová se jako jediná z 11 obžalovaných přiznala ke korupci a manipulování s veřejnými zakázkami ve Středočeském kraji. Může dostat nižší trest, protože jí obžaloba vede jako spolupracující obviněnou.

Celé přehrávání záznamů má dva cíle - jednak je důležité pro posouzení věrohodnosti korunní svědkyně a jednak si podle něj chce senát udělat obrázek o tom, jestli policie na Salačovou nevyvíjela nátlak.

Jisté už je, že přehrávání záznamu výpovědi Salačové bude pokračovat i zítra ráno. Poté ještě dostanou prostor pro otázky advokáti a obžalovaní. Bývalý středočeský hejtman a poslanec David Rath by ke své výpovědi, kterou přerušil kvůli únavě minulý týden, mohl vrátit až pak.

Martin Drtina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme