Soud přerušil jednání o Krtečkovi. Přiblížili jsme se dohodě, řekla Milerova vnučka

Dědici výtvarníka Zdeňka Milera v dědickém řízení pokročili a v nejbližších měsících by mezi nimi mohlo dojít k dohodě, informovala vnučka autora kresleného Krtečka Karolína Milerová. Pražský městský soud proto přerušil spor o platnost smlouvy, na jejímž základě Milerová poskytuje licence k výrobě předmětů s Krtečkem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karolína Milerová | Foto: Veronika Hlaváčová | Zdroj: Český rozhlas

„Jednání s mediátorem bylo několik a byla celkem konstruktivní, jenom je těžké najít v tolika lidech stoprocentní shodu," uvedla Milerova vnučka. Dodala, že se při podnikání se svou firmou Little Mole snaží chovat tak, aby nevytvářela žádné další spory. Také podle právníka správkyně Milerova díla Mileny Fischerové je dohoda „nejblíže, co kdy byla".

Dědické řízení po Milerovi komplikuje podle právníka Fischerové Jiřího Matznera skutečnost, že výtvarník po sobě zanechal šest různých závětí, které se neshodují ve jménech dědiců ani v tom, jaké podíly jednotlivým dědicům patří. Část dědiců zpochybňuje platnost páté a šesté závěti, přičemž Nejvyšší soud před časem zrušil veškerá soudní rozhodnutí v této věci, a vrátil tak vleklé spory dědiců na začátek. Proto se dědici snaží dohodnout mimosoudně.

Soud opět projedná licenční smlouvu na Krtečka. Rozsudek ale zřejmě nepadne

Číst článek

„Situace se poměrně rychle vyvíjí. V rámci dědického řízení vzešla dohoda, která je připravená, a zbývá vyřešit jeden její aspekt: oprávnění dcery výtvarníka Kateřiny Miler k nakládání s dílem. Tvrdí, že dohledala smlouvu z roku 2010 a 2011, která jí dává oprávnění s dílem nakládat," shrnul Matzner při pondělním soudním zasedání stav jednání.

Soudkyně Veronika Křesťanová poté řízení o licenční smlouvě na přání obou stran sporu přerušila. Pokračovat bude jen na návrh Fischerové nebo Milerové. Pokud pokračování nenavrhnou do jednoho roku, soudkyně řízení zcela zastaví.

Křesťanová zároveň apelovala na znesvářené strany, aby se mezi sebou dohodly. Podle ní je nastolení právní jistoty v zájmu všech. „Ta věc je opravdu složitá. Vítězstvím ani jedné ze stran spory zjevně neskončí," podotkla s tím, že například po rozhodnutí o neplatnosti licenční smlouvy by se roztočil kolotoč sporů o vydání bezdůvodného obohacení.

Spor o práva na Krtečka | Foto: Veronika Hlaváčová

Spor o práva na Krtečka | Foto: Veronika Hlaváčová

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme