Soud přijal pět stížností na průběh senátních voleb

Nejvyšší správní soud přijal celkem pět stížností na průběh a výsledky voleb do Senátu. Zpochybňují například zvolení senátorů Daniely Filipiové v Praze, Jaromíra Jermáře na Mladoboleslavsku nebo Petra Pitharta na Chrudimsku. Jeho protikandidátce Janě Fischerové z ODS uniklo křeslo v senátu o 24 hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší správní soud | Foto: Nejvyšší správní soud

"Hned po vyhlášení výsledku druhého kola senátních voleb se můj volební štáb obrátil přímo na hlavní kancelář ODS. Bylo tomu tak, že 24 hlasů, které nás dělilo od pana Petra Pitharta, a proti tomu 74 neplatných volebních lístků, se nám zdálo v takovém poměru, že se jednalo vyloženě o tento počet pravděpodobnosti a legalizace, zda opravdu každý z těch neplatných lístků byl v pořádku," vysvětlila důvod stížnosti Fischerová..

Volební štáb Petra Pitharta námitky Jany Fischerové neuznává. Jak Radiožurnálu řekl Pithartův poradce Jaroslav Veis, výsledek voleb na Chrudimsku považuje za legitimní.

"Práce volebních komisí má nějakou podstatu. Rozhodně nevychází z nějakých pouhých domněnek, narozdíl od té stížnosti. Na mě to do značné míry působí dojmem, že ODS nebo protikandidátka se to rozhodla zkusit a pracovat takovým statistickým způsobem," dodal Veis.

Volební senát Nejvyššího správního soudu se k projednání stížností sejde v pondělí. Rozhodne o nich v zákonné lhůtě dvaceti kalendářních dnů od doručení návrhu.

Vilém Janouš, Aleš Kouba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme