Soud přiznal půlmilionové odškodné za komunistické represe

Brněnský krajský soud přiznal rodině Kořínkových odškodné půl milionu korun za represi z dob komunismu. Ministerstvo spravedlnosti se jim zároveň musí za způsobená příkoří omluvit. Podle soudce Michala Ryšky byla postupem státních orgánů dotčena důstojnost rodiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní síň | Foto: Nejvyšší soud

Manželé Karel a Jindřiška Kořínkovi měli podle svých blízkých s minulým režimem potíže kvůli náboženskému vyznání a politickým názorům. Úřady je zbavily právní způsobilosti a odebraly jim jejich čtyři děti.

Podle Ryšky se politické pozadí perzekuce rodiny zcela neprokázalo, přesto totalitní soudy neměly právo vůči Kořínkovým zasáhnout tak, jak to udělaly.

"Došlo k nezákonnému omezení ve způsobilosti k právním úkonům, což je výrazně nelegitimní zásah, který celou rodinu stigmatizoval. Politické pozadí věci bylo poměrně marginální a velmi problematické," podotkl soudce.

Oba manželé už zemřeli. Náhrady za způsobenou újmu se již od roku 1992 domáhají jejich děti Hanuš, Aleš, Marek a Renata. Za příkoří žádali od státu 9,2 milionu korun. Soud dnes přiznal každému z nich 125.000 korun.

"Určitou inspirací byla částka 100 tisíc Kč, která je vyplácena jako odškodnění studentům, kteří byli komunistickým režimem vyloučeni z vysoké školy," zdůvodnil soudce výši odškodnění. Celou kauzu, kterou dostal na starost teprve před časem, považuje Ryška za ostudnou, protože potomci manželů Kořínkových čekali kvůli nejrůznějším průtahům na verdikt 17 let.

Evropský soud pro lidská práva už dříve přiznal Kořínkovým kvůli průtahům v řízení odškodné 12.000 eur, tedy asi 315.000 korun, které pak musela zaplatit Česká republika.

Přečtěte si také:
Vláda je pro odškodnění vysokoškoláků vyhozených komunisty
Lidé, které komunistický režim vyloučil z vysoké školy, dostanou odškodné
Senátoři jsou pro jednorázové odškodnění obětem okupace z roku 1968

Martin Hromádka, Gabriela Grmolcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme