Soud pro lidská práva řeší situaci postižených v Česku

Zhruba za tři týdny má Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodnout, jak dál v kauze manželů Zehnalových z Přerova. Ti žalují český stát za diskriminaci tělesně postižených. Říkají, že chybějící bezbariérové přístupy na mnoha veřejných místech v Přerově jsou porušením lidských práv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dítě na vozíku

Podle právničky Evy Hubálkové, která u soudu působí, tribunál ještě takový případ neřešil. Pokud soud uzná stížnost Zehnalových za přijatelnou, dá se jeho rozhodnutí očekávat za tři až šest měsíců. Ať už spor dopadne jakkoli, řada vozíčkářů doufá, že jeho zveřejnění alespoň pomůže otevřít českým úředníkům oči.

Manželé Zehnalovi během uplynulých osmi let podali celkem 200 žádostí na přerovský okresní úřad, kterými chtěli docílit přezkoumání rozhodnutí Stavebního úřadu. Po vyčerpání všech možností právní ochrany v České republice se obrátili na Evropský soud ve Štrasburku. Podle našich zákonů totiž už od roku 1994 musí mít všechny nově postavené a zkolaudované budovy bezbrariérový přístup.

Vyslanec radnice, vedoucí stavebního úřadu Jiří Just si netroufá odhadnout, jak soudní verdikt dopadne: "Stěžovatelé samozřejmě chtějí, aby soud přijal jejich stížnost za oprávněnou. Chtějí náhradu za diskriminaci. Tu by jim zřejmě v případě úspěchu poskytla Česká republika zastoupená ministerstvem spravedlnosti. Šance na úspěch? Nerad bych spekuloval. Přerov na tom není nijak hůře než ostatní města. Stavební úřad je při takové stížnosti pod dozorem občanů a snaží se aby jeho práce byla kvalitní a pokud možno vyhlášky v dané oblasti byly dodržovány."

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Just o šancích

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Marika Táborská, Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme